Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
jak doložit exekutorovi vlastnictví movitého majetku
Otázka
Dobrý den.Manžel má několik dluhů,včetně exekuce,ze svého podnikání jako OSVČ. Jsem v rozvodovém řízení,dohodu o zůžení spol. jmění jsme sepsali 6.2004.S manželem namáme stejné trvalé bzdliště již 3roky a manžel se nezdržuje na adrese svého tr.bydliště,ale v bydlišti svých aktualních přítelkyn.Já žiji již třetí rok se svou nezletilou dcerou v rekreačním domku své starší,provdané dcery,který si zakoupila na hyp. úvěr. Máme mezi sebou sepsánu řádnou nájemní smlouvu , kde je i seznam zařízení a některých osobních věcí dcery a její rodiny., které si pořídila moje dcera se svým manželem.Jak nejlépe doložit vlastnictví vybavení bytu. Já zde mám jen pár starších kusů nábytku,pračku a drobné osobní věci.Téměř nic mi nezbylo,musela jsem prodat postupně co se dalo. Kolotoč manželových exekucí a platebních rozkazů trvá dlouhé roky. To vedlo i k rozpadu manželství. Chybou nejspíše bylo,že jsem se nerozvedla už před léty. Pokud mi v mém případě můžete nějak poradit,děkuji Vám i za váš čas.
Odpověď
Dobrý den,
budu-li předpokládat, že jde o dluhy, které jdou za manželem a nikoliv za Vámi, tak "klid" budete mí zřejmě až poté, co Vaše manželství bude rozvedeno a společné jmění manželů vypořádáno (vypořádání dohodou může být zpochybňováno, pakliže by poškozovalo věřitele - lze proto ve sporných případech doporučit vypořádání přes soud).
V této fázi zřejmě řešíte situaci poměrně šikovně (nájemní smlouva s uvedením pronajatého vybavení), nicméně bez ohledu na takovéto smlouvy neuškodí uvažovat, jak by dcera mohla dokládat vlastnictví k tomu či onomu majetku (zvláště u hodnotnějších a dobře zpeněžitelných věcí). V případě soudního řízení sice máte slušnou šanci uspět třeba i jen se svědeckými výpověďmi, ale pro exekutora neuškodí, pakliže máte připraveno něco pádnějšího, jako je např. kupní smlouva či záruční list vystavený na jméno (prosté držení účtenky nevypovídá o ničem) nebo např. doklad, že za věc bylo hrazeno platební kartou vystavenou na jméno dcery.
Ve výsledku je však nicméně vždy na úvaze exekutora, čemu je či není ochoten věřit, takže neuškodí slušná, ale přitom sebevědomá (nikoliv arogantní) snaha exekutora přesvědčit, že opravdu již nemáte nic co by stálo za exekuci a dcera si umí svůj majetek ohlídat (a nikdo z Vás se nenechá vyděsit natolik, že by si šel běžet půjčit peníze, jenom aby nemusel začít vést spor o určení skutečného vlastníka).
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.