Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Exekuce
Otázka
Dobry den Mam otazecku,dostal jsem 5x pokutu za jizdu na cerno a prislo me to zhruba pred mesicem,bylo me poslano 5 obalek od exekutora.Ty pokuty se tykaji let 01,02,03,04,05.A tudiz by me zajimalo zda je mozne to uhrat na promlceni. Predem moc dekuji za odpoved.
Odpověď
Dobrá den,
pakliže v současnosti jsou již pokuty u exekutura, znamená to, že proběhlo soudní řízení, v rámci kterého Vám byla uložena povinnost uhradit pokuty včetně příslušenství a soudních nákladů. Exekuce již neřeší původní dluh a probíhá čistě na základě toho, že zde existuje pravomocný rozsudek. Na nařízení exekuce platí promlčecí doba 10 let, takže je z uvedených let celkem jasné, že nelze namítat nařízení exekuce na "promlčený rozsudek".
Případné promlčení by přicházelo pouze v úvahu, pokud zjistíte, že Vám v předcházejícím soudním řízení nebylo řádně doručováno (před 1.7.2009 šlo typicky o doručování na adresu trvalého pobytu, kde se adresát prokazatelně nezdržoval) a tudíž máte stále ještě možnost podat odvolání (pokud šlo o rozsudek) nebo odpor (pokud šlo o platební rozkaz) a poukázat na promlčení žalované pohledávky v "původním" soudním řízení (tzv. nalézací řízení). V rámci exekučního řízení pak podáte odvolání či návrh na zastavení s tím, že jde o exekuci nařízenou na základě nepravomocného rozsudku či platebního rozkazu.
V tento okamžik přestáváme řešit promlčení mezi rozsudkem/platebním rozkazem a podáním návrhu na nařízení exekuce a začínáme řešit promlčení mezi splatností pokuty a podáním žaloby na její zaplacení. Existují zde sice dva právní názory, ale převažující je ten, podle kterého běží promlčecí lhůta jednoho roku (druhý tábor se domnívá, že jde o dvouletou lhůtu). Možnost úspěšně namítat promlčení tedy bude přicházet v úvahu v případě, pokud přepravce podal k soudu žalobu po uplynutí této lhůty.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.