Co v případě, kdy má jeden z dědiců exekuci?

Dotaz ze dne 4. 2. 2010 17:48.

Otázka

Dobrý den, prosím o sdělení jakým způsobem bude probíhat dědictví v případě, že jeden z dědiců má exekuce. Jsme tři sourozenci, v dědickém řízení se jednou bude řešit rodinný domek se zahradou v hodnotě cca 2 mil., jeden z případných dědiců má v současné době již 4 exekuce u 4 různých exekutorů, zatím v hodnotě cca 950 tisíc a svoji sitauci odmítá řešit. Předem děkuji za radu.

Odpověď

Dobrý den, je možné, že jsem nepochopila otázku, nicméně zadluženost dědice nehraje při dědickém řízení žádnou roli. V dědickém řízení se projednává majetek či dluhy zesnulého. Pakliže nabude dědictví zadlužený dědic, může být majetek, který nabyl tento dědic exekučně postižen. Což by v případě podílu na rodinném domě znamenalo, že bude exekuce na tento jeho podíl a jen on může být v rámci exekuce prodán.

V případě, že chcete zabránit prodeji spoluvlastnického podílu na nemovitosti, lze uvažovat o tom, že dědicové uzavřou dohodu o tom, že dům připadne ostatním a tohoto dědice vyplatí (nebo dostane jiný majetek, který bude odpovídat výši dědického podílu).

Kdyby došlo k situaci, že se tento dědic dědictví vzdá, nelze vyloučit, že věřitelé tohoto dědice budou právní úkon odporovat. Odporovat je možné právním úkonům, které dlužník učinil v posledních třech letech v úmyslu zkrátit své věřitele, musel-li být tento úmysl druhé straně znám a právním úkonům, kterými byli věřitelé dlužníka zkráceni a k nimž došlo v posledních třech letech mezi dlužníkem a osobami jemu blízkými, nebo které dlužník učinil v uvedeném čase ve prospěch těchto osob, s výjimkou případu, když druhá strana tehdy dlužníkův úmysl zkrátit věřitele i při náležité pečlivosti nemohla poznat. Pokud by věřitelé uspěli, byl by vůči nim tento právní úkon neúčinný a oni by se mohli domáhat uspokojení svých pohledávek z toho, co z majetku dlužníka ušlo, vůči tomu, kdo měl z úkonu prospěch. S pozdravem Květa Kudová Občanská poradna o.s. Společnou cestou

Souhlasím se vším