Exekuce na nevypořádané SJM

Dotaz ze dne 5. 2. 2010 13:36.

Otázka

Chtěla jsem podat žalobu na vypořádání majetku po rozvodu ( rozvod nabyl právní moci dne 14.4.2007) ale nevím zda ji mám podat , protože jsem dnes zjistila z výpisu z katastru nemovitosti, že je nařízena exekuce na mého bývalého manžela za dluhy, které vznikly mimo manželství a je exekuční příkaz k prodeji domu, který je majetkem nás obou (SJM). Mám zájem nemovitost získat, ale nyní nevím co pro mě exekuce znamená a jak nejlépe postupovat. Mám předkupní právo pokud by došlo k prodeji nemovitosti ? Může exekutor prodat celou nemovitost bez ohledu na můj podíl na nemovitosti.

Odpověď

Dobrý den,

nejsem si zcela jist, co je míněno tím, že jde o dluhy vzniklé "mimo manželství". Vyjdu-li z předpokladu, že jde o dluhy, které vznikly za trvání manželství, ale které sjednal pouze Váš bývalý manžel, tak je možné v exekuci postihnout nejen osobní majetek Vašeho bývalého manžela, ale rovněž nevypořádané SJM (domimantní právní názor vychází z toho, že je možné tento majetek postihnout ve 100 % hodnoty). Ve Vašem případě zaniklo SJM k 14.4.2007 a doposavaď nedošlo k vypořádání dohodou či k podání návrhu na soudní vypořádání. To znamená, že k 14.4.2010 dojde k automatickému vypořádání SJM ze zákona a to tím způsobem, že nemovitost přechází ze SJM do podílového spoluvlastnictví manželů (každý z manželů bude mít 1/2 podíl).

Pakliže by k dražbě došlo před vypořádáním SJM, neměla byste předkupní právo, jelikož předkupní právo svědčí podílovým spoluvlastníkům a nikoliv manželům v rámci SJM.

Pokud by k dražbě nedošlo před tímto datem, bylo by dle mého názoru na místě po tomto datu podat k soudu vylučovací žalobu v rozsahu 1/2 podílu na nemovitosti (pokud exekutor nebude ochoten od postižení celé nemovitosti ustoupit dobrovolně) a ohledně druhé poloviny budete moci v dražbě uplatnit předkupní právo (to v praxi znamená, že na dražbě můžete místo přihazování pouze dorovnávat).

Bude-li podán návrh na vypořádání SJM před uvedeným datem, nedojde k zákonnému vypořádání a až do rozhodnutí soudu bude trvat režim "nevypořádaného SJM", který umožňuje exekuci. Nemohu nicméně vyloučit, že by zde mohly být jiné důvody, pro které by mohlo být zajímavé návrh na vypořádání podat a nenechat nastoupit zákonnou fikci vypořádání - např. tzv. zápočty, možnost požadovat, aby vypořádací podíly nebyly 50:50 atd. V případě pochybností doporučuji konzultaci s advokátem, jelikož zde zřejmě nejde o malé hodnoty.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším