Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
neoprávněná exekuce
Otázka
Manžel měl dluhy před manželstvím, exekutor mi obstavil účet. Podala jsem mu návrh na částečné zastavení exekuce. Asi před měsícem mi poslal papíry, že návrhu vyhovuje a exekuci částečně zastavuje. Když jsem včera dostala výpis z účtu, zjistila jsem,že mi ale přesto všechny peníze ( přes 40 tis. ) z účtu sebral. Jak mám situaci řešit, mám na něho podat trestní oznámení pro krádež, stěžovat si na něho na exekutorské komoře ... ? S manželem máme příští týden rozvod, chci jít od něho s dvěma malými dětmi pryč ( dělá dluhy dál, nepřispívá mi žádným způsobem na děti ani domácnost ), takže bych ty peníze moc potřebovala. Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den, pakliže jde o dluh z doby před manželstvím, lze jej uspokojit jen z majetku dlužníka. Nelze postihnout ani společné jmění manželů. Předpokládám, že nedošlo k tomu, že jste k zaplacení takového dluhu „nebyla odsouzena“ také. Exekuci lze vést na základě exekučního titulu např. rozhodnutí soudu, rozhodčí nález. Pokud by exekuční titul směřoval proti Vám a vy jste jej nenapadla, lze vést exekuci též na Váš majetek.
Pokud jde o dluhy, které převzal za trvání manželství, smí být exekuce vedena proti majetku manžela a proti společnému jmění. Opět ale platí, že v případě, že by zněl exekuční titul na Vás a Vy jste jej ve stanovené lhůtě nenapadla, může na jeho základě být vedena exekuce.
Pakliže zablokoval účet neoprávněně, bylo na místě podat vylučovací žalobu k soudu, který exekuci nařídil. Návrh na zastavení exekuce může podat v určitých situacích dlužník nikoliv třetí osoba. Jelikož již byly prostředky z účtu vyplaceny exekutorovy, nemá smysl podávat nyní vylučovací žalobu. Neoprávněně stržené prostředky lze vymáhat, a to i soudně, pakliže je dobrovolně nevyplatí. Předpokládám, že exekutor již vyplatil prostředky oprávněnému, čili byste měla požadovat vyplacení po oprávněném (osoba, v jejíž prospěch je exekuce vedena). Na postup daného exekutora můžete podat stížnost k exekutorské komoře. S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou