Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Jsem OSVČ .Může mi exekutor zablokovat vyplacení faktury ?
Otázka
Dobrý den, prosím o radu, jakým způsobem se řeší exekuce na člověka, který je OSVČ a nemá žádný movitý majetek. Pokud je zaměstnán, dlužnou částku exekutor odebere ze mzdy, ale jak je to v případě zastavení vyplacení měsíční faktury s provizemi za odvedenou práci ? A co daňe , kdo to zdaní, když OSVČ to dostane jen na papíru a ne fyzicky ? Děkuji předem za odpověď.OSVČ.
Odpověď
Dobrý den, v zákoně (občanský soudní řád a exekuční řád) nalezneme vyjmenované způsoby, kterými lze provést exekuci či výkon rozhodnutí. Jde o srážky ze mzdy nebo obdobných příjmů (může jít o nemocenskou, některé dávky státní sociální podpory, dávky důchodového pojištění), přikázání pohledávky z účtu, přikázání jiných pohledávek (dlužníku povinného se přikáže, aby pohledávku povinného vyplatil oprávněnému, což je např. případ proplacení fakturu místo povinného oprávněnému), prodej movitého majetku, prodej nemovitého majetku, prodej podniku. Poslední tři způsoby by měl exekutor volit v případě, že předchozí nepostačují k uhrazení závazků.
V případě podnikatele lze použít všechny jmenované způsoby kromě srážek ze mzdy. Exekutor by i měl sám zjistit, jaké jsou možnosti vymožení dlužných prostředků případně může povinného vyzvat k prohlášení o majetku.
Naše poradna se nespecializuje na problematiku OSVČ, lze doporučit konzultovat případnou daňovou povinnost v tomto případě s organizací věnující se poradenství OSVČ případně s advokátem. S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou
Dobrý den při kontrole zodpovězených dotazů jsme zjistili, že jsem opomněla upozornit na dosti podstatnou věc ohledně přikázání pohledávek. Podle § 3180 občanského soudního řádu lze pohledávky fyzických osob, které jsou podnikateli, vzniklé při jejich podnikatelské činnosti, postihnout jen dvěma pětinami. Je-li však navrhován výkon rozhodnutí či exekuce pro některou z přednostních pohledávek (např. výživné, náhrada za ublížení na zdraví, pohledávky daní a poplatků, pojistného na pojistném), podléhají výkonu rozhodnutí třemi pětinami. Jde o obdobu nezabavitelné částky v případě srážek ze mzdy. I podnikateli je zaručen nárok na vyplacení části příjmu plynoucí z jeho podnikatelské činnosti. S pozdravem