Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
exekuce podle místa trvalého bydliště
Otázka
Dobrý den! Maminka mého přítele ručila své dceři, která si brala půjčku. Dcera dluh nesplácela, byla nařízena exekuce. Maminka má pouze důchod 7000,-, proto zablokovali účet mému příteli, který má s maminkou společnou adresu trvalého bydliště - přitom už asi 2roky bydlíme jinde v podnájmu. Na adresu exekutora bylo zasláno potvrzení z bytového družstva, že bydlí přítel na jiné adrese, což exekutor vůbec nebral v potaz, pro něho je směrodatná adresa na OP. V současné době účet přítele odblokovali, ale veškeré peníze z účtu odešly na exekutorský účet. Zaměstnavateli přítele bylo oznámeno, že mu nesmí vyplatit žádnou mzdu a veškeré peníze půjdou na splátky exekuce. Žít mají s maminkou z jejího důchodu, protože 7000 je dostatečná částka pro 2 osoby. Proto mě zajímá, jsme rodina se 2malými dětmi a podle mě, zaměstnavatel musí příteli ponechat aspoň částku životního minima. A jak máme dále postupovat? Přece to, že přítelova sestra nesplácí dluhy nemůže existenčně ohrozit rodinu jejího bratra jenom kvůli trvalému bydlišti. V případě, že si přítel změní trvalé bydliště na OP exekuce se zastaví? Děkuji Vám za pomoc
Odpověď
Dobrý den,
v první fázi opravdu nechápu, na základě čeho je vedena exekuce proti Vašemu příteli. Rozhodující není trvalý pobyt, ale to, kdo je jako povinný uveden v usnesení o nařízení exekuce. Není-li Váš přítel veden jako povinný vedle své maminky, není naprosto žádný důvod, proč by měla být vedena exekuce na jeho účet či mzdu. U movitých věcí se samozřejmě může snadno stát, že se exekutor splete (zde opravdu může jít na místo trvalého pobytu a následně odmítat dohady o tom, co je či není povinného - následně je třeba podat návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu a popřípadě vylučovací žalobu). Účet či mzda je všas něco zcela jiného, jelikož z listin lze snadno dohledat o čí majetek se jedná. Z právního hlediska jde o stejně absurdní situaci, jako kdyby soud v rámci jednoho rozsudku shledal, že vraždu spáchal pak Petr Novák, ale k trestu odnětí svobody odsoudil Karla Housku.
Je-li exekuce nařízena nejen na matku Vašeho přítele, ale rovněž na něj (nahlédněte do usnesení o nařízení exekuce - pokud ji nemáte k dispozici, máte právo žádat o nahlédnutí do spisu jak u dotčeného exekutora, tak u soudu), můžeme řešit maximálně to, proč zaměstnavatel strhává celou mzdu. Takovýto přístup by byl možný v situaci, kdy má povinný několik příjmů a následně se mu celá nezabavitelná částka (počítá se dohromady ze všech příjmů) ponechá v jednom z příjmů a ostatní mu lze proto již zabavit bez omezení (druhou možností je z každého příjmu kus zabavit a kus vyplatit, což je samozřejmě složitější a nákladnější). V ostatních případech je stržení 100 % příjmu nesmysl (něco jiného je zabavení prostředků poté, co byly vyplaceny - např. na účet). Odpovědnost zde nese zaměstnavatel, který má povinnost strhávat příjmy v zákonném rozsahu. Popravdě znám z praxe případy, kdy zaměstnavatel spočítal nezabavitelnou částku chybně (podle hodnot pro loňský rok, zapomněl na nezabavitelné částky dětí atd.), ale aby v situaci, kdy jde o jediný příjem, tvrdil, že se má zabavit 100 %, tak to jsem ještě neviděl. Doporučuji se obrátit na zaměstnavatele se žádostí o sjednání nápravy (v případě potřeby se lze obrátit na soud). Na závěr se zde sluší dodat, že nezabavitelná částka není to samé jako životní minimum - pro výpočet můžete použít např. kalkulačku na serveru www.vyplata.cz.
Nyní k variantě, že jde o případ, kdy exekutor byl pověřen pouze k exekuci na matku Vašeho přítele a přitom postihuje osobní majetek Vašeho přítele. V první fázi neuškodí zkusit smírné řešení - vyzvat exekutora k zastavení exekuce vedené na majetek Vašeho přítele a oprávněného k vrácení bezdůvodného obohacení, které získal provedením srážek z majetku Vašeho přítele. Nepovedou-li takovéto (písemné) výzvy k nápravě, zřejmě nezbude než podat žalobu na vydání bezdůvodného obohacení (částky, které byly strženy Vašemu příteli, ačkoliv zde neexistovalo pověření k provedení exekuce na jeho majetek), náhradu škody (došlo-li k ní v důsledku protiprávní exekuce - např. zvláštní poplatky účtované bankou za blokaci účtu), vylučovacích žalob (návrhy na zastavení exekucí vedených bez zákonného zmocnění na majetek osoby odlišné od dlužníka) a podání stížnosti na protiprávní postup exekutora (pro jistotu rovnou trojmo: na exekutorskou komoru, ministerstvo spravedlnosti a předsedovi soudu, který ustanovil exekutora provedením exekuce). Na tyto následky je samozřejmě záhodno v návrhu na smírné řešení sporu upozornit.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.