Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
sociální dávky exekuce
Otázka
Děkuji za odpověď ze dne 25.11.ohledně srážek z mateřské (rodičovský příspěvek),trochu to rozvedu bývalý manžel má tolik dluhů,že ani nevím kolik jich je je ve výkonu trestu, také neplatí výživné,jde o to,že na mé jméno uzavíral podvodné smlouvy,uzavíral paušály na různé mobilní operátory,zhruba vím,že dluhy jsou asi cca 250.000kč,s přítelem bydlím, ale mám také svůj nájemní byt a tam mám trvalé bydliště k němu se přihlašovat nechci má družstevní byt a dvě osobní auta,majetek a doklady o zaplacení jsou na jeho jméno vše před našim společným bydlením,snad to tedy zatím postačí.Dluhy se snažím nějak platit,ale nevím co dělat s dalšími dopisy od různých exekutorských úřadů splácím už 3exekuce a na další nemám,když požaduji spl.kalendář většinou jim nepostačují výše splátek.Je to začarovaný kruh.Můj příjem činí 3830,-sociálka mi nic nedoplácí z důvodů,že v nájemním bytě bydlí semnou maminka,která má starobní důchod11.000,-.Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
vyjdu-li z předpokladu, že jde o závazky z doby manželství, odpovídáte za ně společně s bývalým manželem s výjimkou závazků nepřiměřených majetkovým poměrům Vašeho manželství s kterými jste nesouhlasila. Nepíšete nic o soudních řízeních ve kterých byste byla žalována, respektive žalována společně s bývalým manželem. Pokud by šlo o spor, kde byste byla žalována na zaplacení, bylo by na místě uvážit, zda není na místě namítat, že jde o nepřiměřený závazek se kterým jste nesouhlasila a tudíž za něj neodpovídáte.
Ozve-li se již rovnou exekutor, je na místě zkoumat, kdo byl původně žalován, neboli kdo je tzv. povinný. Exekuce totiž nemůže být vedena proti Vám, pokud nejste povinná ani manželkou povinného a není zde ani nevypořádané společné jmění mezi Vámi a povinným.
***
Příklad č.1:
Jde o společný dluh, nicméně věřitel žaluje u soudu pouze Vašeho bývalého manžela. Vy se tak o soudu vůbec nemusíte dozvědět. Rozsudek následně ukládá bývalému manželovi povinnost zaplatit částku X. Exekuce může být vedena pouze proti povinnému (bývalému manželovi), exekuce se Vás může dotýkat pouze co do případného společného majetku. Dluh je sice společný, ale dluh by po Vás žalobce mohl exekučně vymáhat pouze za předpokladu, že by Vás žaloval (samostatně nebo společně s manželem). Navíc je vhodné spočítat, zda vůbec má ještě věřitel možnost zažalovat dodatečně Vás - zažalování bývalého manžela totiž nevylučuje, aby se dluh vůči Vám promlčel (obecná promlčecí lhůta je 3 roky).
Příklad č.2:
Jde o společný dluh, věřitel žaluje u soudu oba z bývalých manželů. V takovémto případě rozsudek a následná exekuce zpravidla směřuje proti oběma manželům. Na druhou stranu byste zde byla účastnicí řízení, neboli byste měla možnost namítat případnou nepřiměřenost dluhu (viz. výše).
***
Ohledně dávek (nad rámec rodičovského příspěvku, u kterého se majetkové poměry nezkoumají) budete muset podle druhu dávky počítat s tím, že budete posuzována společně s tím, s kým máte stejnou adresu trvalého pobytu (příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení), nebo s tím, s kým skutečně vedete společnou domácnost, bez ohledu na odlišné adresy pobytu (většina dávek u kterých se zkoumá příjem).
V situaci, kdy příjmy nepostačují ke splácení všech dluhů, za které odpovídáte, nezbývá než platit postupně či poměrně (je dobré, když na každý dluh jde alespoň něco), přičemž se zároveň exekutorům sdělí informace o majetkových poměrech, aby jim bylo jasné, že nemá smysl exekuci realizovat. Ohledně dalšího odkazuji na předchozí odpověď.
Orientační informaci o možnostech srážek ze mzdy či z jiných příjmů (např. posledně zmiňovaném rodičovském příspěvku) můžete získat pomocí kalkulačky na http://www.vyplata.cz/vypocty/vysenezabavitelnecastkyzemzdy.php?stayform=true, "obyčejné" dluhy (nabídka "Druh pohledávky") jsou tzv. nepřednostní, započitatelnou částku na manžela z logiky věci uplatnit nemůžete. Příjem 3 830 Kč pomocí srážek v současnosti dost dobře postihnout nelze, jelikož pro rok 2007 je nastavena základní nezabavitelná částka na 3 856,66 Kč.
V případě potřeby svůj dotaz prosím dále upřesněte, či zvažte možnost využít osobní konzultace v některé z občanských poraden (www.obcanske-poradny.cz).
Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.