Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Dědictví a vyrovnání se mezi sourozenci
Otázka
Dobrý den, moje babička darovala před sedmi lety svůj byt v osobním vlastnictví svému synovi tedy mému tatínkovi, byla v něm podle smlouvy na dožití. Když babička v roce 2009 zamřela, tatínek byt prodal. Paní advokátka u dědickéh řízení uvedla, že není majetek takže se řízení zastavuje. Jenže babičky dcera a tatínkova sestra, jež se o svou maminku vůbec nestarala, podala na tatínka trestní oznámení pro podvod s převodem vlastnických práv z bytu. Policie věc odložila, že nenašli žádné okolnosti pro podvod a že podvod není. Stále tatínka napadá telefonicky a přes web , že je zloděj a ještě horší slova co se sem ale rozhodně nehodí. Co teď máme dělat??? Vyhrožuje tatínkovi soudem, jenže podle našeho právníka se vyrovnávat nemusí, protože je to jeho majetek legálně nabytý.
Odpověď
Dobrý den,
ve svém dotaze popisujete aktuální rodinnou situaci. Zajímá Vás, jaké kroky má učinit Váš tatínek v případě že ho jeho sestra napadá z důvodu neoprávněně nabytého majetku.
Vzhledem k tomu že na straně Vašeho tatínka je legálně vše v pořádku tj. nemovitost je řádně zapsaná v katastru nemovitostí jako jeho majetek a dědické řízení bylo pravomocně zastaveno pro nemajetnost (z čehož plyne, že není možné započtení darované nemovitosti ve prospěch tatínkovy sestry - není vůči čemu započítávat). Snahy tatínkovy sestry jsou tedy v zásadě marné, nicméně nikdo tatínkově sestře nemůže bránit, aby se obrátila na soud. Smysluplně lze např. uvažovat o zpochybnění platnosti darovací smlouvy, ale je otázkou, nakolik má šanci na úspěch (nezmiňujete žádné okolnosti, které by tuto smlouvu zpochybňovaly - např. vážné duševní choroba dárce). V případě že by nátlaky tatínkovy sestry byly neúměrné a dlouhodobé, bylo by na místě zvážit, zda se již nejedná o přestupek nebo zda je naplněna skutková podstata některého z trestných činů např. pomluva, staking apod. Případně lze využít žaloby na ochranu osobnosti. Nicméně především u zmiňované žaloby na ochranu osobnosti by bylo vhodné situaci nejprve zkonzultovat s právníkem., který se specializuje na danou problematiku. Seznam advokátů včetně jejich zaměření naleznete na www.cak.cz
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou