Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
insolvence a zastavení exekuce
Otázka
Dobrý den , chtěla bych radu jak dál postupovat, přítel si podal žádost o oddlužení, byla zatím přijata dne 27.9.2011, soud obeslal exekutora aby zastavil exekuce strhávání z platu do dnešní doby ale exekutor zaměstnavatele nevyrozuměl a strhnul další peníze , které již nejsou započteny v návrhu na oddlužení, co máme dělat jak máme donutit soukromého arogantního exekutora aby vše dělal podle zákona, máme podat trestní oznámení, jak jsem se někde dočetla. Prosím poraďte mi děkuji moc nashledanou
Odpověď
Dobrý den,
podle ustanovení § 109 odst. 1 písm. c) zákona č. 182/2006 Sb., lze výkon rozhodnutí či exekuci, která by postihovala majetek ve vlastnictví dlužníka, jakož i jiný majetek, který náleží do majetkové podstaty, nařídit, nelze ji však provést.
Pokud máte již ustanoveného insolvenčního správce, může být nejjenodušší upozornit ho na situaci a požádat ho o to, aby soudnímu exekutorovi "vysvětlil" situaci. Nebyl-li zatím ustanoven, nebo pokud jste dostali nepříliš komunikativního správce, lze doporučit soudního exekutora písemně upozornit na to, že navzdory zahájenému a stále běžícímu insolvenčního řízení (o kterém byl soudem vyrozuměn) dochází k srážkám ze mzdy a požádat ho o sjednání nápravy s tím, že v opačném případě by Vám zřejmě nezbylo než na jeho postup upozornit: exekutorskou komoru, soud (jak ten, který ho prověřil provedením exekuce, tak insolvenční soud) i Ministerstvo spravedlnosti. Nepřiměje-li exekutora ani toto "upozornění" k sjednání nápravy, nezbývá než v druhé fázi hrozby realizovat.
V úvahu přichází i Vámi zmiňované podání trestního oznámení - v jeho podání Vám nikdo nemůže zabránit a je na Policii ČR, aby oznámení prověřila. Na druhou stranu zde však nečekejte zázraky - protiprávnost postupu ještě neznamená, že by došlo k spáchání trestného činu, ochota policie věc prověřit nemusí být vysoká a exekutor může být zvyklý, že na něj někdo trestní oznámení zkouší podat, takže ho to již ani příliš nevyděsí.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.