Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Pokuta za Mhd po 10 letech
Otázka
Dobrý den, v roce 2001 jsem jela na černo v Mhd v Pardubicích. Samo, že mě chytl revizor. Nicméně dnes t.j 31.10.2011 mě teprve přišel platební rozkaz k úhradě pohledávky ve výši 2014,- Kč a za náklady řízení částku 8520,- Kč. Četla jsem jednu odpověď na podobný dotaz, co mám dělat, když mě to přišlo až po deseti letech bez jakéhokoli upozornění a v odpovědi bylo napsáno, že pokud dopravní podnik neučinil do roka žádné kroky, mělo by to být promlčené. V mém dopise se píše, že teprve dne 10.11.2005 uzavřel DP Pardubice smlouvu o postoupení pohledávek. Co mám tedy dělat? Je to už promlčené? Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
pro běh promlčecí lhůty není rozhodující, kdy Vám byl doručen platební rozkaz, ale kdy žalobce uplatnil svůj nárok podáním žaloby u soudu.
Nelze vyloučit, že dopravní podnik na svojí pohledávku skutečně zapoměl a v roce 2005 se rozhodl pohledávku prodat společnosti, která byla ochotna pohledávku odkoupit bez ohledu na její promlčení. Na trhu se totiž vyskytují společnosti, které se živí tím, že ve velkém skupují promlčené pohledávky za zlomek jejich nominální hodnoty a spekulují s tím, že dokáží alespoň z části dlužníků získat prostředky bez ohledu na promlčení, přičemž jim tento výtěžek nejen pokryje původní investici (nákup promlčených pohledávek), ale i náklady spojené s těmi pohledávkami, které se nepodaří vymoci a samozřejmě jim ještě zbude dostatečný zisk, aby se jim takováto činnost vyplatila.
Došlo-li ve Vašem případě k promlčení, záleží vše na Vašem dalším postupu. Pokud proti platebnímu rozkazu řádně a včas podáte odpor, můžete vznést námitku promlčení a lze předpokládat, že soud žalobu následně zamítne pro promlčení a uloží žalobci povinnost uhradit náklady řízení.
Pokud byste však odpor řádně a včas nepodal, bude mít platební rozkaz účinky pravomocného rozsudku. Došlo by k "zhojení" promlčení a žalobci by běžela nová promlčecí lhůta deseti let na to, aby na Vás v případě nezaplacení podal návrh na nařízení exekuce.
Obdobně, pokud byste sice podal řádně a včas odpor, ale nevznesl námitku promlčení, soudce by rozhodl o nároku žalobce bez ohledu na uplynutí promlčecí lhůty a uložil by Vám v rozsudku pohledávku včetně příslušenství a nákladů řízení uhradit. Opět by tak došlo ke "zhojení" promlčení. Promlčením totiž nedochází k zániku dluhu. Dlužníkovi toliko vzniká právo namítat, že je pohledávka promlčená a tudíž se již věřitel nemůže dovolávat soudní ochrany. Pokud se rozhodne tohoto práva nevyužít, soudce postupuje ve věci stejně jako u nepromlčené pohledávky. V praxi není nic výjimečného, že někdo vyhledá právní pomoc až poté, co je odsouzen k úhradě a v takové situaci mu již zpravidla není možné pomoci, jelikož se nelze úspěšně odvolat proti rozsudku na základě toho, že žalovaný "zapoměl" namítnout promlčení.
Neznalost zákona, jak je obecně známo, neomlouvá a výše uvedené společnosti na ní často úspěšně vydělávají.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.