Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Exekuce SJM a věci patřící dětem
Otázka
Dobrý den,
v rámci podnikání svého otce mu manžel se svým bratrem podepsali jako avalisti směnky. Nyní po letech šla předlužená firma do insolvence a manželovi hrozí exekuce, jelikož firma nemá na zaplacení svých závazků. Chtěla bych se zeptat, co mohou exekutoři zabavit v našem bytě, zda mohou postihnout i mou polovinu SJM a zda mohou třeba na věci dětí jako jsou dětská konta, spoření na věno dětí, které je psané na ně, dětská kola,nábytek v dětském pokoji, dětské brusle, helmy a tak, kde je očividné, že nejsou manžela. Zároveň jak prokázat, že jsou majetkem dětí. Stejně tak jestli mohou zabavit moje šperky,když jsem je dostala darem od různých příbuzných a část ještě před manželstvím.
Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
jde-li o závazky vzniklé za trvání manželství, může soudní exekutor v rámci exekuce postihnout nejen osobní majetek povinného, ale i celé společné jmění manželů. Zabavit tak nemůže pouze Váš osobní majetek, majetek dětí a jiných třetích osob.
Dojde-li k exekuci na movité věci, má soudní exekutor pouze omezené možnosti posoudit, co komu patří. V zásadě tak není vyloučeno, aby zabavil vše, o čem se může domnívat, že by mohlo být povinného či součástí společného jmění manželů a následně vyčkal, kdo, zda a jak se bude postižení dotčených věcí bránit. V takovém případě by totiž skutečný vlastník měl 30 dnů na to, aby k exekutorovi podal tzv. návrh na vyloučení věci ze soupisu. Pokud by exekutora v návrhu uvedené skutečnosti a přiložené důkazy nepřesvědčili, bylo by se po zamítnutí návrhu nutné obrátit na soud s tzv. vylučovací žalobou.
Neuškodilo by si proto zkusit projít ohroženou nemovitost a pokusit se "očima soudního exekutora" podívat na jednotlivé věci a zeptat se, jakým způsobem byste byli schopni dokládat vlastnictví (usnesení o dědictví, kupní smlouvy na jméno, svědecké výpovědi třetích osob atd.). Dále si je třeba uvědomit, že prodej movitých věcí není u soudních exekutorů nijak zvlášť populární forma, jelikož jde o exekuci relativně nákladnou a náročnou na čas, aniž by bylo jisté, že se podaří takto získat nějakou smyslupnou částku. Není proto výjimečné, že soudní exekutor přistupuje k této formě:
a) ve své podstatě formálně - věci sepíše a polepí, aby ho nemohl předběhnout jiný soudní exekutor, ale dokud je možné peníze získávat jinak (dobrovolné splátky, srážky ze mzdy), tak nijak nepospíchá s jejich prodejem,
b) jako k nátlakové metodě - soudní exekutor nemůže vždy rozeznat, kdy jedná s člověkem, který skutečně nic víc nemá a kdy s někým, kdo si myslí, že dokáže majetek tak "poschovávat", že si na něj exekutor nepřijde,
c) coby k poslední možnosti - není-li možné jinak pohledávku uspokojit, tak holt soudnímu exekutorovi nezbude jiná možnost, než se pokusit prodat movité věci.
Jinými slovy - vyplatí se zkusit jednat s exekutorem "na rovinu" a pokusit se s ním dohodnout na tom, že mu budete ve splátkách hradit o něco víc, než kolik by z Vás dokázal dostat "po zlém" a on Vás na oplátku nechá "nechá na pokojit".
U účtů je situace poměrně jednoduchá - příslušný ústav vede účet vždy na něcí jméno, takže pokud jde o účet dítěte, neměl by ho soudní exekutor v rámci exekuce na otce postihnout. Stejně tak by neměl být postižen účet manželky či její mzda. Lze se nicméně setkat s různými "pokusy" soudních exekutorů, takže je lepší, aby manžel neměl dispoziční práva k žádnému z těchto účtů a vlastní účet si včas zrušil.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.