Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
co dělat v případě několika exwkucí
Otázka
Dobrý den ráda bych se zeptala jestli je možné aby exekutor postihl peníze bývalého manžela který s mími dluhy nemá nic společného tyto dluhy jsem si nadělala v důsledku toho že jsem posloužila jako bílý kůn s manželem jsme bohužel rozvedeni už třetím rokem rád by začal podnikat ale má obavy že o vše příjde ostatně díky těmto dluhům se se mnou rozvedl já sama jsem na dávkách ssp mám 6 nezletilý dětí ve výchově ráda bych šla taky do práce ale každý mě od toho odrazuje že mi všechno vezmou.Exekucí mám díky své hlouposti povícero a to tak 2000000 korun které zřejmě nikdy nezaplatí prosím poradte mi jaké mam možnosti a jak dále děkuji
Odpověď
Dobrý den,
pokud jde o postavení bývalého manžela, tak pokud nikde nic nepodepsal, nemůže být Vašimi věřiteli přímo žalován ani dán sám do exekuce. Případná rizika by mohla plynout z titulu zaniklého, ale dosud řádně nevypořádaného společného jmění manželů (takové jmění lze za určitých okolností postihnout i pro "soukromé" dluhy druhého manžela), ale pokud již od právní moci rozvodu uplynuly tři roky, nastoupila i zde zřejmě zákonná fikce vypořádání společného jmění (pokud tedy ve tříleté lhůtě nebylo zahájeno řízení o vypořádání, které doposud nebylo ukončeno - v takovém případě k automatickému vypořádání nedojde a čeká se na výsledek soudního řízení) a tudíž lze těžko uvažovat v tom smyslu, že by u bývalého manžela hledali exekutoři společné jmění manželů, které by na základě "společnosti" mohli postihnout i pro Vaše "soukromé" dluhy.
Co se týče Vaší situace, tak pokud jste byla pravomocně odsouzena k úhradě Vámi zmiňovaných částek, je třeba počítat s tím, že se soudní exekutoři budou snažit získat tyto prostředky "jak jen legálně půjde", takže na případný výdělek bude obratem nařízena exekuce, ale to neznamená, že by se Vám nevyplatilo pracovat. Systém je v zásadě nastaven tak, aby bylo výhodnější pracovat, byť pobíráte příspěvek na živobytí či jste v exekuci.
Samozřejmě záleží vždy na konkrétní situaci. Nejlepší bude zřejmě uvést ilustrační příklad s tím, že v případě nejasností či dalších otázek svůj dotaz doplníte či upřesníte.
Modelová rodina:
matka 1. díte 2 roky 2. dítě 4 roky 3. dítě 7 let 4. dítě 10 let 5. dítě 14 let 6. dítě 17 let
částky životního minima (hodnoty pro rok 2012):
matka - 3 140 Kč 1. díte 2 roky - 1 740 Kč 2. dítě 4 roky - 1 740 Kč 3. dítě 7 let - 2 140 Kč 4. dítě 10 let - 2 140 Kč 5. dítě 14 let - 2 140 Kč 6. dítě 17 let - 2 450 Kč
Životní minimum rodiny: 15 490 Kč
Nyní pro zjednodušení předpokládejme, že částka živobytí Vaší rodiny odpovídá tomuto životnímu minimu (není zde žádná skutečnost pro kterou by se částka zvyšovala či snižovala) a nejsou zde jiné příjmy.
Nyní předpokládejme, že byste si našla zaměstnání s příjmem 16 000 Kč čistého měsíčně a měla obavy, že v důsledku tohoto příjmu příjdete o dávky a příjem Vám zabaví exekutor.
Nejprve se podíváme na dávky, jelikož při jejich výpočtu se nezohledňuje skutečnost, že část příjmů podléhá exekuci.
Příjem 16 000 Kč měsíčně se vzhledem k zvýhodnění za výdělečnou činnost započítá pouze 70 %, takže jak mávnutím kouzelného proutku máme najednou příjem 11 200 Kč, od tohoto příjmu si můžeme dále odečíst uznatelné náklady na bydlení v rozsahu až 30 % takto redukovaného příjmu (v Praze 35 %), takže opět "mávneme hůlkou" a najednou máme pro další výpočet dávky příjem "jen" 7 840 Kč (počítám max. mozné náklady pro rodinu žijící mimo Prahu).
Pokud tedy vyjdeme z toho, že nejsou žádné zvláštní skutečnosti odůvodňujíc jiný postup, vyplatí se příspěvek na živobytí jako dorovnání mezi touto částkou a částkou živobytí rodiny. Vyjdeme-li z výše uvedených 15 490 Kč, vyjde nám, že rodina bude mít příspěvek na živobytí 7 650 Kč, takže v součtu příjmu ze zaměstnání a této dávky se dostaneme na částku 23 650 Kč.
Příjem ze zaměstnání tak sice vede ke snížení poskytovaných dávek, ale nikoliv tak, že by ve výsledku neměla rodina vyšší celkovou částku - příspěvek na živobytí klesá pomaleji než stoupá příjem (nepříjemné mohou být přídavky na děti, kde nárok je či není a jediná koruna "navíc" může připravit rodinu o přídavky v celém rozsahu, ale toto bysme museli začít řešit, pouze pokud by nám na straně příjmů rodiny hrozilo dosažení hranice 2,4 násobku životního minima rodiny).
Jak je to s exekucí? I zde jsou nastaveny srážky tak, aby se vyplatilo pracovat (byť je pravda, že od určité výše příjmu se vyšší příjem projeví pouze rychlejším splácením dluhů a nikoliv vyšší částkou ponechanou dlužníkovi na živobytí).
Pokud si opět vezmeme výše uvedenou rodinu, vyjde nám, že z příjmů je možné srazit na "obyčejné" dluhy jen 465 Kč a na tzv. přednostní pohledávky jako je např. dluh na zdravotním pojištění dalších 465 Kč (celkem tedy maximálně 930 Kč). Vzhledem k počtu dětí je zde totiž poměrně vysoká nezabavitelná částka, pokud by stejný příjem měla matka s jedním dítětem, bylo by jí možné zabavit víc jak pětkrát tolik.
Jde samozřejmě o zjednodušené příklady, ale snad jsem Vám vysvětlil základní prinsipy. Rozhodně není situace taková, že "co si vyděláte to Vám seberou" a systém se snaží být nastaven tak, aby se vyplatilo pracovat.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.