exekuce

Dotaz ze dne 6. 2. 2012 16:51.

Otázka

dobry den mam na vas prosbu.Na meho bratra dosel do prace exekucni rozkaz na srazky ze mzdy ktery jeste neni pravne nabity kdy se stane pravne nabity a zacne se mu strhavat ze mzdy.dale vyplata mu chodi na muj ucet exekutor chtel pry znat cislo uctu na ktery chodi jeho mzda muze mi exekutor obstavit muj ucet kdyz brat k nemu nema zadne dispozicni pravo dekuji

Odpověď

Dobrý den,

pokud jde o to, že došlo k nařízení srážek dříve, než nabylo usnesení o nařízení exekuce právní moci, tak jde o zcela normální a zákonný postup. Exekuční řízení je totiž nastaveno na základě předpokladu (neříkám, že vždy pravdivého), že dlužník nechce pohledávku zaplatit a je třeba mu zabránit v tom, aby svůj majetek začal "schovávat".

Z tohoto důvodu dochází nejprve k vydávání exekučních příkazů, které zablokují majetek (v případě mzdy si zaměstnavatel musí uschovat příslušnou strženou část mzdy a čekat, jak s ní bude třeba naložit) a teprve po této zajišťovací fázi je dlužníkovi (povinnému) doručeno usnesení a dána možnost podat případně odvolání.

Pokud uplyne stanovená lhůta bez toho, aby povinný odvolání podal, nebo poté, co je odvolání odmítnuto či zamítnuto, nabude usnesení právní moci a je možné ze zajišťovací fáze přejít do fáze realizační. To v případě srážek ze mzdy znamená, že zaměstnavatel již stržené a prozatimně u něj uschované finanční prostředky poukáže exekutorovi a další srážky již exekutorovi zasílá průběžně.

Co se týče exekuce na účet, tak podle současné právní úpravy a praxe není přípustné nařídit exekuci na Váš účet pouze na základě skutečnosti, že Vám jsou poukazovány prostředky od povinného. Na druhou stranu však nelze vyloučit, že se exekutor pokusí pátrat po tom, na základě čeho Vám byly tyto prostředky poukázány a pokud zjistí, že k jejich obdržení nebyl žádný právní důvod, dovodí, že Vůči Vám má povinný nárok na vydání bezdůvodného obohacení a bude požadovat, abyste tyto prostředky vrátila nikoliv povinnému, ale jemu.

Nejde však o nic, na základě čeho by mohl vést přímo exekuci proti Vašemu majetku. Sice Vám může na danou pohledávku přijít exekuční příkaz na "přikázání pohledávky", ale v takovýto okamžik jste v obdobné situaci, jako banka, u které má povinný uloženy finanční prostředky. Nejde o exekuci na Vás, ale pouze o změnu Vašich práv a povinností vůči "cizím" penězům.

Pokud uznáte, že šlo skutečně o bezdůvodné obohacení, vyplatíte dotčenou částku následně exekutorovi, čímž splníte svůj závazek vůči povinnému (dlužíte osobě A, ale osoba A dluží osobě B a tímto způsobem plníte přímo osobě B, čímž se umořuje jak Váš závazek vůči osobě A, tak závazek osoby A vůči osobě B).

Na druhou stranu existenci bezdůvodného obohacení nemusíte uznat a v takovém případě může o tom, že povinnému máte dotčený obnos povinost vyplatit, rozhodnout pouze soud. Oprávněný Vás však v této situaci může žalovat na vydání bezdůvodného obohacení, které bylo získáno od jeho dlužníka (za normálních okolností by Vás samozřejmě měl žalovat ten, kdo Vám bezdůvodně peníze poukázal na účet). Skutečná exekuce proti Vám by však přicházela v úvahu až poté, pokud by nebylo respektováno výsledné rozhodnutí soudu, ukládající Vám povinnost vydat bezdůvodné obohacení žalobci.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším