Nesouhlas s osobním bankrotem

Dotaz ze dne 9. 6. 2012 09:03.

Otázka

Dobrý den. bývalý přítel mi dluží větší finanční hotovost + za něho splácím ještě úvěr který použil celý pro svoji potřebu ale potřeboval ručitele. mám smlouvu s rozhodčí doložkou soudní rozhodnutí a již i příkaz k exekuci na plat jen musí nabýt právní moci. dále platební rozkaz na částku co sem za něho zaplatila z úvěru. a on si teď podal návrh na osobní bankrot. já s tím ale ROZHODNĚ NESOUHLASÍM. Musím se velice uskromnovat abych mohla za něho platit jeho dluhy banka mě stále uhání s placením jsem díky němu v registru atp.není to z jeho špatné životní situaci má práci cca 20.tisíc měsíčně. ale prostě že on si nabral půjčky už s úmyslem že je splácet nebude. nesouhlasím s tím aby mu víc jak půlku odpustili. jak k tomu přijdu poctivě vše splácím a ještě přijdu i n svoje úspory které sem mu v dobré víře půjčila. nesouhlasím aby me z cca 500tisíc vrátil cca 180tisíc. když si může jezdit po světě na dovolené, kupovat drahé obleceni které nepotřebuje, pořádat drahé oslavy ma i splácet! chtěla bych vědět jak se mohu účinně bránit. nechci aby mu to prošlo. dluží nejen mě- cca 1 300 000 celkem. nesplácí nic je to jasný úmysl vydělat na tom. poraďte prosím co mám udělat chci zpět všechny svoje peníze. jak se postavit proti osobnímu bankrotu který chrání takové kteří mají dluhy a schválně neplatí. dlužník má pořád nějaké právo a věřitel nemá žádný. budu se klidně znovu soudit jen nevím co vše proto udělat. abych vyhrála já a ne hajzlík kterej mě úmyslně obral. na internetu nacházím pouze rady pro takový jako on ale jak se můžu bránit sem nikde nenašla. děkuji za vaše rady.

Odpověď

Dobrý den,

předpokládám, že jste obeznámena s tím, že na výzvu soudu budete muset svoji pohledávku přihlásit do insolvenčního řízení (v opačném případě by se mohlo stát, že by nakonec nemusel uhradit vůbec nic - v případě splnění podmínek oddlužení se dlužník osvobozuje i od pohledávek, které věřitelé (zapomněli přihlásit).

To co popisujete, nepředstavuje žádnou zvláštní procesní obranu, ale můžete u soudu namítat skutečnosti (nemusíte čekat na přezkumné jednání, osobně doporučuji v písemné podobě zaslat vše soudu co nejdříve), pro které se domníváte, že není umysl dlužníka žádajícího o oddlužení poctivý.

Jde o to, že oddlužení by mělo sloužit osobám, které se zadlužovaly více či méně odpovědně, ale vzhledem k dalšímu vývoji situace (typicky ztráta zaměstnání, dlouhodobá pracovní neschopnost, invalidita, ztráta životního partnera atd.) se dostaly do neschopnosti své závazky splácet.

Pokud lze dokládat, že se dlužník choval při sjednávání závazků hrubě nezodpovědně, činil výdaje zcela nepřiměřené svým majetkovým poměrům, či že si dokonce půjčoval v situaci, kdy mu již muselo být zřejmé, že nebude schopen své závazky uhradit (zde již jsme na úrovni spáchání trestného činu), je na to třeba upozornit soudce s tím, že se domníváte, že by návrh na oddlužení neměl být povolen (respektive po přezkumném jednání schválen), jelikož jde o případ nepoctivého záměru, kdy se dlužník zadlužil s tím, že své dluhy díky benevolenci oddlužení nebude muset uhradit.

Konkrétněji Vám vzhledem k obecnosti Vámi uváděných informací nemůžeme poradit, ale v rámci dopisu soudu by samozřejmě bylo vhodné soustředit se na fakta (např., že dne .... uzavřel takovou či onakou půjčku, ačkoliv již měl obtíže splácet dříve uzavřené závazky) a pokud možno přiložit či alespoň označit důkazy, kterými si soud Vaše tvrzení může ověřit.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším