exekuce a dědictví

Dotaz ze dne 26. 6. 2012 12:15.

Otázka

Dobrý den, má právorý člověk, který má soudem určenou exekuci na plat odmítnout dědictví ze zákona?Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, odmítnutí dědictví upravuje Občanský zákoník. O právu odmítnout dědictví je povinen dědice informovat notář, který je soudem pověřen k vedení dědického řízení. Odmítnutí dědictví může dědic učinit do jednoho měsíce ode dne, kdy byl soudem (notářem) o právu dědictví odmítnout vyrozuměn. Odmítnutí může být učiněno písemně nebo ústním prohlášením před notářem. V neposlední řadě je důležité vědět, že dědictví může být odmítnut jako celek nikoliv pouze část, a také že se vztahuje i na případné dodatečné dědické řízení.

Jak sama tušíte, v případě kdy je člověk zatížen dluhy, může být odmítnutí dědictví komplikováno. Dlužník by totiž neměl učinit žádné úkony, kterými by mohl zkrátit (poškodit) své věřitele na svých právech.

Je tedy zřetelné, že trochu jiná situace nastane v případě kdy byste odmítala předlužené dědictví. Tehdy by k případnému zkrácení věřitelů nemohlo z logiky věci dojít.

Pokud by však došlo k odmítnutí dědictví, jehož podstatu by činil majetek, mohli by se věřitelé u soudu domáhat, aby určil, že odmítnutí dědictví je vůči nim neúčinný právní úkon. Odporovat je možné právním úkonům, které dlužník učinil v posledních třech letech v úmyslu zkrátit své věřitele. Zároveň se zde zkoumá, zda byl úmysl dlužníka znám druhé straně a zda nebylo možno ho včas rozpoznat. Jinými slovy, pokud byste odmítla dědictví, ze kterého by bylo možné uhradit alespoň částečně své závazky, lze předpokládat, že věřitelé uplatní žalobu na určení neplatnosti tohoto úkonu. V zásadě nelze vyloučit ani riziko trestního řízení, jelikož poškozování věřitele je trestní čin.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová

Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším