exekuce

Dotaz ze dne 18. 10. 2012 09:18.

Otázka

dobry den ma otazka se tyka exekuce mam exekuci a penize my deponovali,v praci ale exekutor pritom zada pomne zlozit celou castku ihned.oponuje stim ze praci strhnute penize nemuzu poslat kym nenabudne exekuce pravni moc.ma na to pravo?a navisuje se dlzna castka pocas ulezeni penez na depozitu? za odpoved dekuji.

Odpověď

Dobrý den,

soudní exekutor má pravdu. První fáze exekuce má funkci dohledávací a zajišťovací, takže je možné zablokovat postižitelnou část mzdy u zaměstnavatele, ale jde o skutečnou blokaci. Zaměstnavatel ji nesmí vyplatit Vám, ale na druhou stranu ji zatím nesmí ani vyplatit soudnímu exekutorovi či oprávněnému. V této fázi totiž nelze vyloučit, že je exekuce neoprávněná a tudíž nakonec skončí tak, že se Vám dodatečně vyplatí zablokované peníze.

Nechcete-li čekat na to, až rozhodnutí o nařízení soudní exekuce nabude právní moci a zaměstnavatel bude vyrozuměn, že již má blokované prostředky zaslat soudnímu exekutorovi, máte možnost složit celou vymáhanou částku (tedy včetně příslušenství a nákladů) u soudního exekutora a požádat ho, aby uvolnil blokaci majetku (je zbytečné blokovat Vám majetek, pokud od Vás soudní exekutor již obdržel obnos potřebný k vyřízení celé záležitosti).

Máte-li povinnost hradit úroky z prodlení, tak k zastavení jejich nárůstu dojde až v okamžiku splacení jistiny. Není-li k dispozici celá částka potřebná k uhrazení exekuce, je poměrně častou "taktikou" to, že povinný (dlužník), složí u soudního exekutora částku odpovídající jistině ze které se počítají úroky, přičemž výslovně uvede, že se jedná o úhradu jistiny. Následně se pak řeší úhrada ostatních položek (dohoda s exekutorem na splátkách, srážky ze mzdy, zabavení dalšího majetku... záleží na situaci a někdy i dobré vůli exekutora).

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším