Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
exekuce na důchod
Otázka
Dobrý den-moje maminka dostala exekuci na důchod ve srážkách 3400kč od 10.12.2012 je listopad a kyž si šla ted v měsíci vyzvednou důchod do spořitelny,zjistila,že má zablokovaný účet,mamince je 80 let,jiný příjem než důchod nemá,tak se chci zeptat-měl právo exekutor zablokovat účet,když ji měli určitou částku strhávat až v prosinci nenechat ji ani životní minimum,maminka nemá na jídlo ani na nájem,také by mě zajímalo ,jak postupovat,aby opět měla přístup k účtu,já sama jsem na mateřské a nemám jak mamku podporovat,,ještě podotýkám,že mamka má exekuci za člověka, na kterého podala trestní oznámení děkuji za odpověd
Odpověď
Dobrý den,
v případě Vaší maminky použil exekutor dvě rozdílné formy exekuce, a to jednak exekuci srážkami z důchodu a v druhém případě exekuci přikázáním pohledávky z účtu povinného u peněžního ústavu (nejprve se provede blokace účtu, aby povinný nemohl s penězi nakládat, poté exekutor strhne příslušnou částku). Tento postup je možný, i když se mnoho lidí tímto dostává do finanční tísně.
K exekuci srážkami z důchodu:
Doporučuji, aby si maminka zkontrolovala, zda jí z důchodu není nestrháváno více, než je povolené. Přepočítat nezabavitelnou částku si lze prostřednictvím kalkulačky na http://www.vyplata.cz/vypocty/vysenezabavitelnecastkyzemzdy_rozc.php (pozor na to, zda jde o přednostní či nepřednostní pohledávky - pokud jde o "obyčejnou" půjčku u banky či něco podobného, je třeba do kalkulačky zadat, že jde o nepřednostní pohledávku). Pokud ČSSZ sráží z důchodu více než je přípustné, doporučuji podat žádost o zkontrolování výše srážek a vyplacení neoprávněně stržených částek.
Jelikož je mamince zasílán důchod (resp. nezabavitelná část důchodu) na bankovní účet, je zároveň postižen exekucí přikázáním pohledávky z účtu. Důchod je možné nechat si posílat hotově prostřednictvím České pošty a tím jej "zachránit" ze zablokovaného bankovního účtu. Maminka tedy může požádat příslušnou správu sociálního zabezpečení o změnu výplaty důchodu, a to v hotovosti prostřednictvím České pošty. Takto by mohl být mamince vyplácen zbytek důchodu, aby měla alespoň nějaký příjem.
K exekuci přikázáním pohledávky z účtu:
Postup exekutora je takový, že nejprve pošle bance exekuční příkaz, na jehož základě banka "zablokuje" finanční prostředky postačující k uspokojení pohledávky. Banka následně čeká na vyrozumění exekutora o nabytí právní moci exekučního příkazu a poté strhne z účtu potřebnou částku. Tato fáze může trvat i několik měsíců.
Maminka má právo již nyní požádat finanční ústav o vyplacení dvojnásobku částky životního minima jednotlivce, tj. 2 x 3410 Kč. Tato částka na účtě (pouze na jednom účtě a jednorázově) je nepostižitelná exekucí a může být proto vyplacena mamince na její žádost (doporučuji zajít do banky a požádat si o tuto jednorázovou výplatu).
Důchod, resp. nezabavitelná část důchodu, který již byl zaslán na zablokovaný účet, může maminka dále zkusit vymoci podáním návrhu k exekutorovi na částečné zastavení exekuce z důvodu, že jde o nezabavitelnou část důchodu, která slouží k uspokojení základních životních potřeb. Je třeba doložit, že dotčená částka na účtu je platbou důchodu. Pokud exekutor částku odmítne uvolnit, podejte stížnost na dotčeného soudního exekutora na Exekutorskou komoru (http://www.ekcr.cz/).
V dotaze píšete, že maminka je povinna zaplatit dluh za jiného člověka, na nějž podala trestní oznámení. Nevím, co bylo důvodem k takovému jednání a postupu, je však možné, že by se maminka mohla domáhat odložení nebo zastavení exekuce z jiného důvodu, než je výše uvedeno. Exekuce musí běžet na základě nějakého tzv. exekučního titulu (vykonatelný rozsudek, rozhodčí nález, notářský zápis s doložkou vykonatelnosti atd.). O něm však nic nezmiňujete a proto nelze posoudit, jestli v daném případě je možné ještě něco udělat s tím, že Vaše maminka má dotčenou částku platit (tzv. napadnout exekuční titul), nebo lze pouze řešit průběh exekuce, aby probíhal přiměřeně a v souladu se zákonem. V případě potřeby doporučuji blíže zkonzultovat situaci maminky buď s právníkem nebo můžete využít možnosti osobní konzultace v rámci některé občanské poradny (jejich seznam naleznete na www.obcanskeporadny.cz).
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková
za Občanskou poradnu o. s. Společnou cestou