Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
exekuce a novela OSŘ
Otázka
Proti mé manželce jsou vedeny exekuce za závazky, které ji vznikly z podnikání. Podnikat začala v roce 1996 tzn. před novelou občanského zákoníku z roku 1998, kdy podnik stál mimo bezpodílové spoluvlastnictví, domnívám se tak, že se proto nikdy nemohl stát součástí SJM, myslím, že k tomu existují judikáty. Chtěl bych se touto argumentací bránit, neb se domnívám, že ihned po Novém roce budou chtít exekutoři uplatňovat novelu OSŘ a uplaňovat exekuci na mé příjmy. Chtěl by se dozvědět, jestli mě musí být doručen exekuční příkaz a jak se technicky bránit. Podat u soudu žádost na částečné zastavení exekuce v rozsahu uplatňovaném exekučním příkazem, či jak ? Dále jsem se někde dočetl, že exekuční řízení započaté před novelou, by měla být dokončena dle stávajících předpisů. Je možno případně i tímto argumentovat ? Účty jsem si již preventivně zrušil. Děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
patrně máte na mysli rozhodnutí Nejvyššího soudu sp.zn. 22 Cdo 684/2004, podle kterého opravdu podnik nepatří do společného jmění manželů (v době o které píšete se jednalo o bezpodílové společenství manželů). Zároveň dle § 143 odst. 1, písm. b) Občanského zákoníku platí, že závazky, týkající se majetku, který náleží výhradně jednomu z manželů, nejsou součástí společného jmění manželů.
Jinými slovy - kvůli závazkům, které nepatří do společného jmění manželů nelze postihnout mzdu, účet druhého manžela a majetek, který patří do společného jmění manželů. Vyjma situace, kdy by byl na manžela - dlužníka vyhlášen konkurs. Tehdy by došlo k zániku a následnému vypořádání společného jmění manželů. Což by fakticky znamenalo, že by díky vymáhání závazku jednoho z manželů byl "postižen" i druhý z manželů.
Také Vás zajímalo, zda by Vám exekutor musel zaslat exekuční příkaz – jinými slovy informovat Vás o probíhající exekuci. Odpověď zní: ano, musel.
V dotčené novele, nenajdeme ustanovení, ze kterého by vyplývalo, že postižení mzdy či účtu manžela povinného by bylo možné pouze u nově nařízených exekucí. Nepopírám, že jsem se s tímto názorem také setkala (dokonce z úst soudce). Obávám se však, že teprve čas resp. soudy ukáží, jaká bude praxe.
V situaci kdy by navzdory výše uvedeným skutečnostem došlo k nařízení srážek z Vaší mzdy, bylo by potřeba nejprve kontaktovat exekutora. Upozornit ho na citovaný judikát a zmiňované ustanovení Občanského zákoníku viz výše a zároveň ho požádat o zrušení jím vydaného exekučního příkazu. Pokud by Vaší žádosti nevyhověl, jste oprávněn podat k soudu žalobu na vyloučení věci z exekuce. Vaše manželka by současně měla podat návrh na částečné zastavení exekuce – tj. co do rozsahu prováděných srážek z Vaší mzdy.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem a přáním hezkého dne,
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou