Exekuce manžela

Dotaz ze dne 6. 6. 2013 16:45.

Otázka

Dobrý den,s manželem nežijeme rok,trvalé bydlení má jinde,ale chodí mi jeho exekuce na plat a i ke mě domů a mám platit za něj.Chtěla bych se prosím zeptat jestli se můžu nějak bránit,vychovávám sama 4 děti,mám exekuci na platě i na bank.účtu,manžel na děti neplatí (jelikož jsme teprve v rozv.řízení),sama splácím co se dá,protože některé půjčky i exekuce máme společné,ale snažím se vše řádně platit,ale s takovou mi už nic nezbyde,když budu platit ještě jeho exekuce.Už tak mi zbývá 3 tis.Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

pokud Vám chodí exekuce na Váš plat pro dluh, za který přímo neodpovídáte (rozsudek či jiný exekuční titul, na jehož základě běží exekuce uložil povinnost zaplatit pouze manželovi a nikoliv Vám), jde zřejmě o postup umožněný novelou, která vstoupila v účinnost k 1.1.2013. Jde o poněkud sporný "přílepek", který byl do původního návrhu vložen v rámci projednávání v poslanecké sněmovně a bohužel nelze než konstatovat, že je zatím dosti sporné, jak si ho konkrétně vykládat.

V kostce jde o to, že mzda či jiný obecně exekuovatelný příjem, bankovní účet či jiná pohledávka či jiné majetkové právo manžela povinného může být exekučně postiženo, pakliže jde o vymáhání závazku spadajícího do společného jmění manželů.

Pro praxi je pak podstatné i to, že tato věta byla doplněna do občanského soudního řádu, ale postupuje se podle ní v případě exekuce podle exekučního řádu, což v kombinaci s tzv. přechodnými ustanoveními, které určují od kdy se mají pro která řízení která nová ustanovení použít způsobilo, že v současnosti probíhají spory, jestli je možné tuto novinku využít pouze v případě, pokud exekuce na povinného byla zahájena za účinnosti novely, nebo zda-li lze postihnout i manžely povinných, proti kterým byla exekuce zahájena před novým rokem. Část exekutorů zastává názor první, část zastává názor druhý a pokud postižený manžel povinného navrhne zastavení exekuce, tak samozřejmě bude rozhodující právní názor místně příslušného soudce.

V dotazu neuvádíte nic podrobnějšího k manželovým dluhům. V kostce si lze představit, že byste se exekuci bránila s tím, že:

a) nejste manželka (což v současnosti dost dobře nelze, slyšel jsem názory, že by soud mohl přihlédnout ke skutečnosti, že manželé spolu nežijí a jsou v rozvodovém řízení, ale zatím jsem se s takovým postupem soudu v praxi nesetkal),

b) nejde o dluh ve společném jmění manželů - což si lze představit typicky v případě, kdy půjde o nepodnikatelský dluh (popřípadě podnikatelský dluh, pakliže jste prokazatelně nesouhlasila s použitím společného majetku k podnikání, nebo jde o podnik, který je v osobním vlastnictví Vašeho manžela), který manžel sjednal bez Vašeho souhlasu a který svým rozsahem přesahuje míru přiměřenou Vašim majetkovým poměrům (zjednodušeně řečeno - pokud si jeden z manželů půjčí 10 000 na ledničku, dluh se zařadí do společného jmění manželů, ale pokud si najednou půjčí 200 000 Kč, tak to u většiny lidí bude jednání nad přiměřenou míru a půjde o osobní dluh toho, kdo ho sjednal),

c) jde o exekuci zahájenou před účinností novely a tudíž by se na Vás její režim neměl použít (již jsem zmiňoval, že výklad je zde sporný, ale v principu nemáte co ztratit, pakliže zkusíte uvést co nejvíce důvodů k zastavení exekuce, které jste schopna dát dohromady).

Neřeším zde možnosti, že by zde byly nějaké další "obecné" důvody k zastavení exekuce (např. nepravomocný exekuční titul, nepřiměřenost atd.).

Po formální stránce by ve výše uvedených případech šlo o návrh na zastavení exekuce, který by se podával k dotčenému soudnímu exekutorovi, pakliže by nedošlo k zastavení na úrovni soudního exekutora, postupuje se návrh k rozhodnutí soudu.

Pokud jde o to, že manžel na děti neplatí, jelikož jste teprve v rozvodovém řízení, tak jde samozřejmě o právní nesmysl. Povinnost vyživovat děti vzniká z pouhé skutečnosti, že někdo má dítě, které se není schopno samo živit. Soudní rozsudek nezakládá vyživovací povinnost, ale pouze stanovuje, kolik má povinný platit, aby vyživovací povinnost byla považována za splněnou. Pakliže jste v situaci, kdy nemáte prostředky na výživu dětí, protože Vám jejich otec nijak nepřispívá, nemusíte čekat na rozsudek o úpravě poměrů k dětem či dokonce na rozvod manželství, ale máte možnost obrátit se na soud s žádostí o vydání předběžného opatření, které by otci uložilo platit alespoň v prozatímní částce určené výživné. Pakliže dobu delší čtyř měsíců otec dětí nijak nepřispívá na jejich výživu, můžete na něj rovněž podat trestní oznámení.

Podle konkrétních okolností nelze vyloučit ani to, že byste požadovala výživné na sebe, ale neuvádíte nic bližšího ke své situaci ani k situaci svého manžela, takže lze v tomto ohledu pouze hádat (za trvání manželství a v některých případech i po jeho skončení (max. 3 roky) mají manželé vzájemnou vyživovací povinnost a to v takovém rozsahu, aby jejich životní úroveň mohla být v zásadě stejná).

Uvádíte, že máte další dluhy, ale neuvádíte k nim něco bližšího. Předpokládám, že se snažíte dluhy hradit nad rámec toho, co Vám může být exekučně postiženo, jelikož jinak je samozřejmě nesmysl, aby Vám v exekuci zbyly ze mzdy jen tři tisíce, jelikož při manželovi a čtyřech vyživovaných dětech je jen základní nezabavitelná částka (výsledná nezabavitelná část mzdy je ještě vyšší) 13 645 Kč. Samozřejmě je třeba příjmy přesměrovat mimo účet (hotovost, složenka, "bezpečný" účet), jelikož v opačném případě dochází k jejich automatické blokaci. Tím netvrdím, že jde o postup špatný, v řadě situací je dobré uskromnit se a poplatit další pohledávky, které by v opačném případě citelně narostly, ale je samozřejmě třeba na situaci hledět komplexně - např. známe z praxe případy, kdy dlužník ve snaze předejít exekuci neplatil řádně nájem, což znamenalo, že mu byly odebrány příspěvky na bydlení, čímž dále poklesl jeho příjem a vše tak skončilo nutností vyklidit obývaný byt a žalobou na zaplacení dlužného nájmu.

Vzhledem k tomu, že situace bude zřejmě složitější a nemáte k dispozici podrobnější údaje, lze Vám doporučit uvážit osobní návštěvu v naší či jiné občanské poradně Asociace občanských poraden (www.obcanskeporadny.cz).

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším