Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Výše dluhu
Otázka
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak mám formulovat žádost vůči exekutorům, jak vysoký dluh k dnešnímu dni mám u nich vedený, nevím, zda mám chtít i tzv. jejich ohodnocení(jistina?),přemýšlím nad osobním bankrotem, a nevím co přesně si od nich mám vyžádat.
Předem děkuji za radu a jsem s přáním hezkého dne
Odpověď
Dobrý den,
odpověď začnu obecnými informacemi o osobním bankrotu, snad Vám to pomůže při rozhodování, zda tohoto institutu využijete, a zároveň to bude vysvětlením, proč je třeba znát aktuální výši dluhů.
O osobním bankrotu, nebo-li úpadku, a jeho řešení rozhoduje soud na návrh dlužníka (návrh na zahájení insolvenčního řízení a návrh na povolení oddlužení). Dlužník je v úpadku, pokud má více věřitelů, má peněžité závazky po dobu delší 30 dnů po lhůtě splatnosti a tyto závazky není schopen plnit. Poslední dvě podmínky nejspíše splňujete, neboť uvádíte, že chcete žádat exekutory o sdělení výše dluhů. Otázkou je, zda máte více věřitelů nebo se jedná stále o jednoho a téhož věřitele.
Pokud soud rozhodne o úpadku, rozhodne i o oddlužení a jeho formě (prodejem majetkové podstaty nebo splátkovým kalendářem). Soud oddlužení schválí, pokud hodnota plnění, které by při oddlužení obdrželi nezajištění věřitelé, nebude nižší než 30 % jejich pohledávek, ledaže tito věřitelé s nižším plněním souhlasí. Tzn. že cena prodaného majetku nebo výše zaplacených splátek při splátkovém kalendáři pokryje alespoň 30% dluhů přihlášených věřitelů, pokud neodsouhlasí nižší plnění.
Při rozhodování o využití oddlužení je třeba znát alespoň přibližnou aktuální výši dluhů a hodnotu majetku, který by bylo možné zpeněžit, nebo reálnou výši příjmů. Výši dluhů by Vám mohli sdělit právě exekutoři, jak sama uvádíte. Doporučuji zaslat exekutorům, nejlépe k rukám pracovníka exekutorského úřadu, který s Vámi věc vyřizuje, dopis s žádostí o sdělení aktuální výše vymáhané pohledávky včetně nákladů a příslušenství. Nejsem si zcela jistá, co rozumíte pod "ohodnocením" - exekuce zpravidla probíhá pro následující položky:
- jistinu - přístlušenství jistiny (úroky, úroky z prodelní, smluvní pokuta atd.) - náklady nalézacího řízení (prohraného soudního sporu) - náklady oprávněného v exekučním řízení - odměna exekutora - náklady exekutora
První tři položky by ve fázi exekuce měli již být jasně stanoveny tzv. exekučním titulem (typicky v pravomocném a vykonatelném rozsudku), zbývající položky jsou vyčísleny až do skončení exekuce odhadem, jelikož dokud exekuce neskončí, není jasné, na jakou odměnu bude mít soudní exekutor nárok a jaké náklady vzniknou (proti těmto položkám se člověk případně může bránit prostřednictvím tzv. námitek poté, co mu soudní exekutor doručí tzv. příkaz k úhradě nákladů exekuce).
Pokud uvažujete o oddlužení formou splátkového kalendáře, pak by splátky posílané měsíčně po dobu 5 let měly uhradit alespoň 30% všech dluhů a náklady insolvenčního správce (cca 65 000 Kč). Z měsíčního příjmu je nutné odečíst tzv. nezabavitelnou částku (kterou je možné si spočítat na http://www.vyplata.cz/vypocty/vyse-nezabavitelne-castky-ze-mzdy-13.php?stayform=true - druh pohledávky musí být nastaven na "přednostní"), rozdíl pak bude zasílán na úhradu odměny insolvenčního správce a dluhů. Je třeba však upozornit, že ne ze všech příjmů zůstává dlužníkovi nezabavitelná částka (např. u příjmů z dohod o provedení práce se zasílá na úhradu dluhů celá částka příjmu).
Pokud byste potřebovala více informací nebo byste chtěla svou situaci a možnost oddlužení zkonzultovat, můžete se obrátit na některou občanskou poradnu přímo osobně (kontakty naleznete na http://www.obcanskeporadny.cz/).
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková
za Občanskou poradnu o. s. Společnou cestou