právo na zabavení věci nabytou před manželstvím

Dotaz ze dne 19. 11. 2013 12:05.

Otázka

Dobrý den, s manželem nežiji téměř tři roky, ale rozvedeni nejsme. Návrh o výživné a svěření dítěte o péče jsem podala na konci listopadu.Soud bude v lednu. Začala na mě jako manželku povinného chodit exekuce-zablokování běžného účtu, spořícího, stavební spoření, exekuce na plat pro zaměstnavatele. Teď mi přišla exekuce i na penzijní pojištění, které jsem si ale založila s nástupem do práce, tedy již před manželstvím. Platím ho do dnes a přispívá mi i zaměstnavatel. Chtěla bych se zeptat, zda mám šanci uspět při podání návrhu na vyškrtnutí věci z exekučního spisu? Dalším krokem bude asi životní pojištění,které mám uzavřené stejně jako penzijní ještě před manželstvím. Také bych dodala, že jsem se hned po první exekuci chtěla domluvit s exekutorem na splátkovém kalendáři,ale on na splátky nepřistupuje. Rozhovor proběhl telefonicky, tedy ústní dohodou a nemám tedy žádný důkaz o tom, že jsem dluh byla ochotna splácet. Neměla bych toto jeho rozhodnutí mít pro případ také písemně? Za odpověď předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

ačkoliv je nepochybně na místě ocenit, že jste chtěla dluh splácet, nemá taková nabídka žádný právní význam co do dalšího průběhu exekuce a rozsahu majetku, který může exekutor postihnout.

Soudní exekutor proti Vám postupuje na základě nové právní úpravy, která s účinností k 1.1.2013 umožnila postihnout příjem manžela povinného a jeho pohledávku u bankovního ústavu či jiné pohledávky, pakliže jde o vymáhání dluhu spadajícího do společného jmění manželů.

Podle judikatury je tento postup možný použít pouze u exekucí zahájených za účinnosti nové právní úpravy, takže byste mohla navrhnout zastavení exekuce uváděnými způsoby, pokud by šlo o exekuci nařízenou za platnosti starší právní úpravy (do 31.12.2012), nicméně nejde o nic, co by se nedalo obejít (v případě potřeby se postupuje tak, že se exekuce nechá zastavit a obratem se zahájí nová podle nové právní úpravy).

Druhou možností je zaměřit se na dotčené závazky - pokud byste byla schopná doložit, že jde o závazky nespadající do společného jmění manželů, mohla byste na tomto základě žádat zastavení exekuce dotčenými způsoby. Je nicméně třeba upozornit, že může být předmětem sporu, zda některé dluhy spadají či nespadají do společného jmění manželů a lze se setkat s tím, že soudy odkazují manžele povinných k tomu, aby si tyto sporné otázky s věřitelem vyřešili v rámci tzv. vylučovací žaloby.

Typické případy, kdy závazek nespadá do společného jmění jsou: - závazek vzniklý před uzavřením manželství, - závazek týkající se pouze osobního majetku dotčeného manžela, - závazek nepřiměřený Vašim majetkovým poměrům, který převzal manžel bez Vašeho vědomí.

Třetí možností je odkázat na to, že již nejste manželé - v tomto smyslu lze doporučit podat návrh na zastavení exekuce formou srážek ze mzdy manžela povinného poté, co budete pravomocně rozvedeni.

Pokud se jedná o Vámi uváděné položky, tak dotčená nová právní úprava je poměrně stručná a poněkud nesystematická, takže jsou kolem ní výkladové nejasnosti, které se až časem vyřeší prostřednictvím sjednocení rozhodovací praxe soudů v návaznosti na právní názor Nejvyššího soudu ČR. Osobně se obávám, že pokud jde o prostředky vložené za trvání manželství, nebudete úspěšná s žádostí o jejich vyloučení (nebude-li jiný důvod k zastavení dotčené formy exekuce podle výše uvedeného), ale můžete poukázat na to, jaká část prostředků by neměla být postižena vzhledem k tomu, že šlo o vložení prostředků v době před uzavřením manželství, kdy šlo o Vaše soukromé prostředky (zatímco prostředky vložené za trvání manželství jsou v principu prostředky vkládané ze společného jmění, není-li např. doloženo, že šlo o dědictví či dar).

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším