vymáhání dluhu

Dotaz ze dne 28. 12. 2013 10:45.

Otázka

Prosím o zodpovězení následující otázky: Otec bydlí u syna / majitele rodinného domu a živnostníka/. Otec se asi v roce 2003 zadlužil podpisem směnky. Dluh nyní vymáhá exekutor. Otec pobírá starobní důchod ve výši životního minima, otázka zní: může exekutor dluh vymáhat po synovi z jeho živnosti respektive z jeho privátního účtu? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

dle zákona smí být exekuce nařízena pouze na majetek povinného. Povinným bývá nejčastěji sám dlužník. V některých případech se může v roli povinného ocitnout také spoludlužník či ručitel, případně manžel. Předpokládám však, že syn se neocitá ani v jedné zmiňovaných rolí tj. není otcovým spoludlužníkem ani ručitelem.

Dle soudního výkladu zákona smí být exekucí postižen účet, jehož majitelem je povinný (výjimku zde přinesla novela OSŘ § 262a odst. 3, dle kterého lze postihnou mzdu a účet manžela povinného v případě vymáhání závazku, který patří do společného jmění manželů). Zároveň platí, že prostředky vložené na účet mohou být postiženy až do výše vymáhané pohledávky s příslušenstvím.

Jinými slovy - za výše uvedených předpokladů nemá exekutor "na základě čeho" by mohl exekučně postihnout synův účet.

V praxi by mohla nastat situace, kdy by si otec mohl nechat zasílat důchod na synův účet. I tehdy by platilo, že na jeho účet nemůže být nařízena exekuce přikázáním pohledávky z účtu. Není však vyloučeno, že by se exekutor mohl snažit o postižení otcova důchodu na synově účtu z titulu tzv. postižení jiných majetkových práv.

Fakticky by to však znamenalo, že by exekutor mohl zkusit vydat příkaz na vydání jiných majetkových práv. Pokud by syn vydání peněz (jiných majetkových práv - zde otcova práva požadovat po synovi, aby Vám vrátil peníze, které obdržel na svůj účet bez řádného právního důvodu - tzv. bezdůvodné obohacení, popřípadě na základě dohody o jejich úschově) odmítl, mohl by exekutor uplatnit vůči němu tzv. poddlužnickou žalobu. To znamená, že by byla podána žaloba, na základě které by bylo požadováno vydání peněz (otcova důchodu) z toho titulu z jakého by je otec mohl požadovat po synovi (již zmíněné bezdůvodné obohacení, úschova, či něco jiného, co by odpovídalo Vaší dohodě předcházející odeslání peněz na jeho účet). Pokud by syn soud prohrál a následně bezdůvodné obohacení nevydal, bylo by možné na jeho osobu nařídit exekuci formou přikázáním pohledávky z účtu ("obstavením" účtu).

Jak je vidno, nejedná se o úplně jednoduchý proces. Z tohoto důvodu nebývá v praxi moc často používán. Mnohem častěji se stává, že exekutor je informován o zasílání mzdy na účet jiné osoby, nicméně žádné kroky proti tomu nedělá vzhledem k již zmiňované komplikovanosti.

Nad rámec Vašeho dotazu si dovoluji upozornit, že nelze vyloučit případnou exekuci movitých věcí v současném bydlišti otce tj. v synově domě.

Ohledně postižení movitých věcí, je totiž situace trochu složitější. Problém totiž obvykle nastává v situaci, kdy již dochází k samotné exekuci soupisem majetku. Vzhledem k tomu, že má exekutor velmi omezené možnosti rozeznat, kdo je vlastníkem té či oné věci, často se řídí pouhými domněnkami o vlastnictví věcí s tím, že nejjednodušší může být sepsat vše co je smysluplně zabavitelné a následně si počkat, zda se ozve skutečný vlastník.

V případě, že by došlo k zabavení movitých věcí syna v rámci exekuce vedené na otce je možné ihned po případném výkonu exekuce doručit ve lhůtě 30 dnů exekutorovi žádost o vyškrtnutí ze soupisu věcí podléhajících exekuci. Zároveň je potřeba doložit vlastnictví k těmto věcem např.: doklady o uhrazení věcí (nejlépe prostřednictvím výpisu z účtu), kopie darovacích smluv, písemných svědeckých výpovědí apod.

V případě že by exekutor této žádosti nevyhověl, přišla by na řadu tzv. vylučovací žaloba, o které by již rozhodoval soud. Zároveň by otec mohl podat návrh na částečné zastavení exekuce, ve kterém by navrhoval, aby se exekuce zastavila co do věcí náležejících synovi a pokračovala pouze ohledně věcí povinného.

V situaci kdy by otci zcela reálně hrozila "návštěva" exekutora, je možné se na ní připravit prostřednictvím tzv. preventivních opatření. Mezi které patří např.označení zvonků, oddělení vchodů, vytvoření si soupisu majetku syna podloženého doklady o nabytí vlastnictví k těmto věcem. Pokud by nějaké doklady chyběly lze je nahradit písemnými svědeckými výpověďmi viz výše. Na 100 % takto sepsání věcí exekutorem zabránit nelze, ale v případě "pádných" dokladů se riziko snižuje a přinejmenším si takto připraví podklady pro případný návrh na vyloučení věcí z exekuce či vylučovací žalobu.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová

Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším