Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Lze pozastavit rozvod?
Otázka
Dobry den, ctela jsem se zeptat zda lze pozastavit rozvodove rizeni. Situace je takova. Podala jsem v listopadu roku 2012 rozvod. Melijsme uz prvni stani o nezletileho syna, o kterem je rozhodnuto. Po delsi dobe jsme se, ae s manzelem usmirili a vratili se k sobe. Nezijeme ale spolu. Ma otazka znizda jde pouze samotny rozvod pouze pozastavit. Nechtela bych ho uplne stahovat, jelikoz nevim co by se do budoucna mohlo prihodit. Lze rozvot mit pozastaveny a ulozeny u soudu? Nebo to nelze a zakon jen umoznuje se rozvest ci ne? Dekuji za radu a odpoved s pozdravem
Odpověď
Dobrý den,
pokud probíhá soudní řízení, můžete jej jako navrhovatel před vydáním rozhodnutí zastavit tím, že svůj návrh na zahájení řízení o rozvod manželství vezmete zpět (sdělíte soudci při jednání nebo zašlete v písemné formě). Pokud s tím bude protistrana souhlasit, soud řízení zastaví. Jestliže se v budoucnu rozhodnete pokračovat v řízení o rozvod manželství, budete muset znovu podat návrh na zahájení řízení. Bude totiž třeba znovu popsat aktuální skutečnosti a předložit důkazy, že manželství již neplní svoji funkci.
Můžete rovněž s manželem požádat o přerušení řízení (klid řízení) s argumentem, že se snažíte o obnovení manželského soužití. Rozvodové řízení si však takto nelze "schovat na věčné časy" - pakliže nikdo nepožádá o pokračování v řízení do jednoho roku, soud řízení zastaví.
V této souvislosti nás napadá otázka úpravy poměrů k nezletilému synovi. Soud v opatrovnickém řízení nepochybně rozhodl o úpravě poměrů k synovi po dobu po rozvodu, ale z Vašeho dotazu neplyne, zda-li byla řešena rovněž úprava poměrů na dobu do rozvodu. Pokud na jedné straně nepočítáte s tím, že v blízké době dojde k rozvodu (a tudíž bude možné postupovat podle úpravy poměrů na dobu po rozvodu) a na druhé straně nepočítáte s obnovením soužití (takže by nebylo potřeba úpravu poměrů řešit), tak by případnou absenci soudního rozhodnutí o úpravě poměrů na dobu do rozvodu manželů bylo zřejmě vhodné řešit podáním dalšího návrhu k opatrovnickému soudu (v zásadě můžete odkázat na poslední rozsudek s tím, že vzhledem k vývoji situace není aktuální úprava poměrů na dobu po rozvodu, ale je třeba řešit úpravu poměrů v situaci, kdy rodiče budou dále manželé, ale žijící odděleně).
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková a Ondřej Načeradský
za Občanskou poradnu o. s. Společnou cestou