Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
O2
Otázka
DOBRÝ DEN MANŽELOVI PŘIŠLO Z TELEKOMUNIKAČNÍHO ÚŘADU ŽE MÁ ZAPLATIT DLUH Z ROKU 2010 FIRMĚ O2.MÁM ZA TO ,ŽE TENTO DLUH JE JIŽ PROMLČEN A TAK JSME PODALI NÁMITKU.BYLO NÁM OVŠEM ODPOVĚZENO ŽE SE ŘÍDÍ OBCHODNÍM ZÁKONEM A TAM JE PROMLČECÍ LHŮTA 4 ROKY. MANŽEL NENÍ OSVČ...A PROTO PODLE MÉHO MÉHO NEMŮŽE JÍT O OBCHODNÍ ZÁKON. MŮŽETE MI PROSÍM PORADIT JAK TO TEDY JE? DĚKUJI MOC ZA VAŠÍ ODPOVĚĎ.
Odpověď
Dobrý den,
smlouva může podléhat režimu obchodního zákoníku (hovoříme o úpravě z dané doby - v současnosti již obchodní zákoník neexistuje) nejen na základě toho, že jde o vztah mezi podnikateli v rámci jejich podnikatelské činnosti, ale i na základě ujednání. Osobně bych zde tudíž předpokládal, že manžel přistoupil na smlouvu o poskytování telekomunikačních služeb s tím, že se smlouva bude řídit obchodním zákoníkem. To v případě vztahu mezi podnikatelem a spotřebitelem sice znamená, že se z obchodního zákoníku nemohou použít ustanovení, která by byla pro spotřebitele méně výhodná než úprava v občanském zákoníku, nicméně Nejvyšší soud ČR již opakovaně (poslední mě známé rozhodnutí je z 23. ledna 2014 http://kraken.slv.cz/44ICm3476/2012) došel k závěru, že delší promlčecí lhůta (platná pro obě strany) není úpravou zvýhodňující některou ze stran a tudíž, pokud si ji strany ujednali, není důvod podle ní nepostupovat.
Doporučuji si prostudovat uzavřenou smlouvu a obchodní podmínky, na které je ve smlouvě obsaženo, obávám se, že v nich skutečně naleznete odkaz na obchodní zákoník.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.