Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
trestaný s dluhy
Otázka
Syn by se měl zanedlouho vrátit z výkonu trestu za loupež.Před nástupem do vězení již byl v trvalém bydlišti na OÚ.Má kolem 500 000 Kč dluhů u více exekutorů a různých pohledávek.Je nevyučen a předpokládám,že své dluhy nebude schopen splácet.Otázka č.1- co mu hrozí za dluhy,když mu exekuce nemůže nic sebrat,nic nemá?Otázka č.2-I když to tak nevypadá,věříme,že je hodný kluk a zaslouží si podat pomocnou ruku.Jak to udělat?Tolik peněz určitě nemáme.Na splátkách do 4000 měsíčně bychom se mohli domluvit,ale jak?
Odpověď
Dobrý den,
exekuční řízení má sloužit k tomu, aby byla uspokojena pohledávka věřitele z dlužníkova majetku. Pokud dlužník žádný majetek nemá a nemá ani příjem, není co exekucí postihnout. V současnosti neexistuje nic jako "vězení pro dlužníky" a neschopnost uhradit své závazky není zvlášť trestána, pokud tedy nejde o případ, kdy se např. dlužník nedbalostně předluží či úmyslně poškozuje věřitele.
V takovém případě může být zahájená exekuce buď zastavena pro nemajetnost (což se stává spíše výjimečně, je-li zřejmé, že skutečně nic není a zřejmě ani nebude), nebo může po formální stránce dál běžet, ale fakticky se nic nebude dít - soudní exekutor toliko jednou za čas zkontroluje, zda-li se majetková situace povinného (dlužníka) nezlepšila a nelze tudíž již něco fakticky postihnout.
Skutečnost, že syn nebude schopen splácet své dluhy, tak může vést "pouze" k tomu, že bude narůstat jejich výše a to o úroky z prodlení, sjednané úroky, případné smluvní pokuty, náklady atd.
Dále syn bude, resp. nejspíše již nyní je, veden v registrech dlužníků, což ho může do budoucna omezovat v možnostech získat nějaké finanční produkty - např. pro něj bude nereálné půjčit si peníze u solidních finančních institucí. Je třeba upozornit, že to může obratem vést k půjčkám u "méně solidních" poskytovatelů půjček, kteří někdy programově těží z nepříznivé životní situace žadatele o půjčku a někdy jsou velmi vynalézavý jak získat nějaký prospěch i od osob, kterým v zásadě není co vzít.
Ve Vašem dotaze uvádíte, že byste rádi synovi pomohli. Je otázkou, jestli tím myslíte konkrétně pomoc se splácením dluhů, nebo z jeho celkovou životní situací. Splácení dluhů za syna totiž nemusí být vždy nejvhodnější formou pomoci a může se stát, že jde vlastně ve výsledku o "vyhozené peníze", jelikož dluhů je stále v dohledné době nesplatitelně mnoho, dále běží exekuce a řešení je v nedohlednu. Někdy tak může být např. vhodnější využít prostředků k tomu, aby syn byl schopen začít žít řádným životem i když výhledově se v dohledné době nepodaří zbavit exekucí. O pomoc rodiny se pak často dlužníci uchází rovněž v situaci, kdy by chtěli požádat o oddlužení (osobní bankrot), nicméně jejich vlastní příjmy nepostačují na splátky. K tomu, abychom však mohli uvažovat o oddlužení by však bylo v první řadě třeba, aby syn získal nějaký vlastní příjem - prostředky získané darem mohou doplnit nízké příjmy, ale není přípustné, aby šlo o jediný příjem ze kterého by se mělo oddlužení hradit.
Osobně bych doporučil uvážit možnost osobní konzultace v některé z poraden (www.obcanskeporadny.cz), pakliže např. budete zvažovat, zda a případně na kterou z pohledávek má smysl peníze posílat (předpokládám, že při celkovém dluhu 500 000 Kč u různých exekutorů nebude na požadované splátky uváděná suma stačit). I když u syna nebude jak dluhy řešit, je rozhodně vhodné, aby s exekutory / věřiteli komunikoval - např. alespoň ve smyslu doložení registrace na úřadu práce (snaží si najít práci), hmotné nouze (skutečně nic nemá) a bytových poměrů (soudní exekutor může syna hledat a v dotčených prostorách zabavovat věci, takže je často nejlepší "na rovinu" napsat, že se syn zdržuje např. na ubytovně, kde kromě několika svršků je pouze inventarizované vybavení patřící ubytovně). K řešení dluhů to sice přímo nevede, ale alespoň si tím buduje dlužník u věřitelů a exekutorů pozici člověka jednajícího na rovinu, jelikož podle spisu nemá exekutor či věřitel jak poznat, kdy člověk skutečně nemá a kdy se mu nechce platit a schovává majetek a příjmy...
Pokud byste potřebovali upřesnit nebo doplnit odpověď, je v takovém případě možné se na nás obrátit i přímo telefonicky nebo přes e-mailovou adresu.
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková o Ondřej Načeradský
za Občanskou poradnu o. s. Společnou cestou