Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Manželův dluh
Otázka
Dobrý den, v letošním roce (tj. 2014) byla nařízena exekuce srážkou z mojí mzdy jako manželky povinného pro manželův dluh. Rozsudek soudu (exekuční titul) je z letošního roku. O manželově dluhu jsem se dozvěděla až prostřednictvím této exekuce. Dluhem je nesplacený tzv. revolvingový spotřebitelský úvěr vč. příslušenství. Smlouvu o úvěru uzavřel manžel v roce 2005. Manželství jsme uzavřeli v prosinci roku 2007. Smlouva byla uzavřena na dobu neurčitou, úvěr byl čerpán prostřednictvím tzv. kreditní karty, vystavené při uzavření smlouvy na manžela. Ze soudního spisu vyplynulo, že manžel čerpal úvěr i v průběhu manželství (o tom jsem nevěděla) a v průběhu manželství byl v prodlení se splátkami. Na základě toho věřitel (banka) vypověděla smlouvu se všemi důsledky (veškeré závazky okamžitě splatné vče. poplatků, pokut a úroků). Je možné se proti této exekuci nějak bránit? O dluhu jsem nevěděla a rozhodně bych nesouhlasila s uzavřením jakékoliv úvěrové smlouvy.Děkuji za zodpovězení dotazu.
Odpověď
Dobrý den,
oblast odpovědnosti za dluhy manželů prošla v poslední době výraznými změnami. V současné době lze dle § 262a odst. 2 občanského soudního řádu postihnout mzdu a účet manžela povinného pro vymožení dluhu, který patří do společného jmění manželů.
Domnívám se, že stěžejní je, odpovědět si na otázku, zda Vámi uváděný revolvingový úvěr resp. jeho dílčí plnění patří do společného jmění manželů či ne. Z jedné strany je pravdou, že smlouva o úvěru byla uzavřena před vznikem vašeho manželství. Pokud by se jednalo o "klasický" úvěr, kdy úvěrové plnění bylo poskytnuto jednorázově v tomto časovém rozmezí (tj. před manželstvím), nebylo by v zásadě co řešit, jelikož byste mohla argumentovat, že se nejedná o závazek patřící do společného jmění manželů.
Situaci však komplikuje skutečnost, že se jednalo o revolvingový úvěr, který má charakter opakovaného splnění - jinými slovy, dokud nedojde k ukončení smlouvy (některou ze stran) je v pravidelných intervalech poskytováno úvěrové plnění. K tomu fakticky došlo již za trvání manželství. Obávám se, že v této situaci není vyloučeno, že v případě podání návrhu na zastavení exekuce co do formy srážek z příjmu manžela povinného, exekutor a potažmo soud dojde k závěru, že se jednalo o závazek patřící do společného jmění manželů. Jedná se svým způsobem o podobnou situaci jaká by nastala v případě dluhu u mobilního operátora, se kterým by měl jeden z manželů uzavřenou smlouvu před uzavřením manželství, operátor by však poskytoval dílčí plnění i v průběhu manželství. A pokud by některé z dílčích plnění nebylo uhrazeno, mohl by ho operátor vymáhat po druhém z manželů.
Jaké jsou tedy Vaše možnosti obrany? Ohledně postižení své mzdy a případně účtu (pokud k němu došlo), můžete zkusit podat výše zmiňovaný návrh na zastavení exekuce co do formy srážek z příjmu manžela povinného. Můžete zkusit argumentovat datum vzniku úvěrové smlouvy a datem Vašeho sňatku. Nelze však vyloučit, že soud dojde k závěru, že opakované dílčí plnění navzdory datu vzniku závazku patří do společného jmění manželů, a tudíž je provádění srážek z Vašeho příjmu v souladu se současnou legislativou.
Kromě podání návrhu na zastavení exekuce co do formy, je na místě, abyste co nejdříve (dle zákona bez zbytečného odkladu) oznámila věřiteli, u kterého vznikl dluh Vašemu manželovi, že daný závazek vznikl bez Vašeho vědomí, že s ním nesouhlasíte a že tímto způsobem vyjadřujete nesouhlas ve smyslu § 732 nového občanského zákoníku. Jeho znění naleznete zde: http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-89#cast2
V případě, že je závazek ve stadiu exekuce, je vhodné vyjádření nesouhlasu zaslat na vědomí také pověřenému exekutorovi.
Vyjádření písemného nesouhlasu vůči věřiteli, neznamená, že by exekutor nemohl zkusit postihnout pro tento dluhu majetek, který patří do společného jmění manželů. V případě že by tak učinil, může být společné jmění postiženo jen do výše, již by představoval podíl dlužníka, kdyby bylo společné jmění zrušeno a vypořádáno. tj. polovina majetku ve společném jmění manželů by Vám měla zůstat. Což znamená, že by exekutor mohl zkusit postihnout část společného jmění manželů (pokud nevyjádříte svůj nesouhlas tak celé).
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou