Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
dědictví v případě povinného
Otázka
dobrý den, manžel v roce 1991 podepsal darovací smlouvu na velký obnos, bez mého souhlasu. Část peněz utratil /zájezd do Ameriky/ a část peněz investoval do splátky nemovitosti , která byla v SJM. Dárce však chtěl peníze zpět.Došlo to tak daleko, že na manžela byla podána exekuce. Exekucí byl postižen majetek v SJM. Zemřel, proběhlo dědické řízení, výsledek dědického řízení : dědictví jsem se zřekla, nastoupili další dědicové, dědický soud rozdělil a vypořádal SJM tak, že 1/2 nemovitosti připadla mne, druhá polovina nemovitosti připadla manželovi a do dědictví byl přihlášen celý dluh, dědictví bylo předluženo.Dědicové tudíž dali dědictví na likvidaci. Nikdo se neodvolal, nedovolal a po více jak 10 letech soudních sporů oprávněná navrhla v exekučním řízení změnu osoby povinné, tak že jsem do řízení vstoupila já.Bez nalézacího řízení, pouze tím, že se změnila osoba povinná a to ještě tak, že v dražební vyhlášce byl napsán zemřelý manžel za mé účasti ??Myslela jsem si, že likvidací dědictví zanikají neuspokojené pohledávky /notářka nepovolila přímý prodej/ a když nejsem dědic a nepřešel na mne exekuční titul, že není možné jen tak, přepsat osobu povinnou a to ještě po více jak 10 letech od vydání exekučního příkazu na mého manžela.Ve věci je podáno dovolání. Nicméně může takto exekutor postupovat? Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
bylo by vhodné, aby se někdo seznámil s příslušnými listinami (nevím, zda-li jste si odvolání podávala sama, či s odbornou pomocí), nicméně osobně bych předpokládal, že exekutorka pokračuje v exekuci na základě toho, že máte v současnosti k dispozici majetek, který byl exekučně postižen ještě v době, kdy byl součástí společného jmění manželů, které může být postiženo i v případě, kdy dluh samotný do společného jmění manželů nespadá. V tomto ohledu je rozhodující stav v době exekučního postižení, nikoliv následný zánik SJM a vypořádání.
Dle potřeby upřesněte situaci, popřípadě bych ve věci doporučil spíše osobní konzultaci v naší, nebo jiné občanské poradně (www.obcanskeporadny.cz).
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.