exekuce

Dotaz ze dne 26. 8. 2014 14:16.

Otázka

Dobrý den rád bych se touto cestou zeptal na jedinou ale pro mojí manželku podstatnou věc. Dnes ji přišel příkaz na exekuci za mojí osobu na její plat formou srážek se mzdy. Exekuci sem bohužel nabyl v roce 2011 a manželku jsem si vzal až v roce 2013 může exekutor nebo má právo manželce stahovat peníze za můj dluh který jsem nabyl jako svobodný děkuji za odpověd.

Odpověď

Dobrý den,

postižení účtu manželky povinného je v exekuci přípustné, ale pouze když se jedná o závazek spadající do společného jmění manželů. V praxi však bývají problémy s tím, že exekutoři obvykle nezkoumají, kdy došlo ke vzniku pohledávky a kdy k uzavření manželství, a jakmile zjistí z evidence obyvatel, že povinný má manželku, nařídí bez dalšího exekuci na její mzdu (účet, jiná majetková práva...).

V popsané situaci je tudíž třeba podat k příslušnému exekutorovi návrh na zastavení exekuce formou srážek ze mzdy manželky povinného s tím, že jde o pohledávku z doby před manželstvím (doložit datum vzniku pohledávky a datum vzniku manželství) a tudíž nespadající do společného jmění manželů a tudíž tato forma exekuce není přípustná a měla by být zastavena.

Pro úplnost dodám, že pro dluh nespadající do SJM nemá být postižena mzda, účet či jiná majetková práva Vaší manželky, ale je třeba upozornit, že případné movité či nemovité věci spadající do společného jmění manželů mohou být v současnosti postihovány i pro dluhy jen jednoho z manželů z doby před manželstvím - manželka se takovémuto případnému postupu může bránit pouze v tom smyslu, že může žádat, aby se vzhledem k této okolnosti nepostihlo společné jmění v plném rozsahu, ale pouze v rozsahu odpovídajícímu Vašemu vypořádacímu podílu.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším