dluhy

Dotaz ze dne 18. 10. 2014 18:26.

Otázka

dobry den, mam dotaz ktery me velice trapi. moje matka se kteru nejsem moc ve styku (alkoholicka) je hrozne zadluzena. ani si nechci predstavit kolik dluzi (leasing,telefonni spolecnosti,financni urad a nevim kde jeste).nema zadny majetek,zije na ubytovne.kdyby zemrela zdedim ja nebo moje deti jeji dluhy? co mam delat aby se tak nestal.dluhy na neuhradi protoze nema z ceho. dekuji moc za odpoved

Odpověď

Dobrý den,

nemá-li zesnulý žádný majetek a pouze závazky, notář žádného dědice ani nehledá a po zjištění majetkové situace dědické řízení zastaví pro nemajetnost s tím, že případný drobný majetek připadne vypraviteli pohřbu k alespoň částečnému krytí pohřebních nákladů.

Pokud by zde byl majetek v hodnotě u které by dědické řízení mělo smysl, můžete dědictví v notářem určené lhůtě odmítnout - následně byste sice nezískala nic z majetku, ale rovněž byste nebyla z titulu dědictví povinna řešit dluhy. Odmítnutí dědictví je možné za předpokladu, že se fakticky nezačnete k majetku v pozůstalosti chovat jako vlastník (dědic), zavázat se k převzetí dědictví lze případně i dědickou smlouvou (uvádím pro úplnost, nepředpokládám, že byste něco takového s matkou sepisovala).

Došlo-li by odmítnutím dědictví k tomu, že by dále měli dědit Vaše děti, bylo by následně třeba, aby k odmítnutí přistoupili rovněž - v případě nezletilých dětí je situace komplikována tím, že takovéto úkony vyžadují schválení opatrovnického soudu, nicméně v popsané situaci předpokládám první variantu (zastavení dědického řízení), takže pravděpodobně odmítání dědictví nebude třeba zvlášť řešit (a i kdyby ano, v případě zjevně předluženého dědictví by vyřízení souhlasu byla v zásadě jen "formalita").

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším