Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Dluh v zahraničí
Otázka
Dobrý den, právě pobývám v Polsku. Jsem na výměnném pobytu v rámci programu Erasmus+. Včera mě však zatkla policie a byla jsem převezena na záchytku, za kterou mám zaplatit asi 300 Zlotých. Zajímalo by mě, zdali můžou tuto částku vymáhat na území Česka. V Polsku jsem do února, pak se vracím zase do Česka. Trvalé bydliště mám stále u rodičů.
Odpověď
Dobrý den,
bohužel Vám neporadím, jaká je praxe polských záchytek v případě, že jim osoba z ČR nezaplatí za pobyt. Skutečnost, že jde o dluh vzniklý v Polsku samozřejmě neznamená, že by nemohl být vymáhán v ČR, ale je to pro věřitele komplikace.
Netuším, zda-li polské záchytky věnují energii, čas a peníze, aby se snažily tyto pohledávky ze zahraničí vymoci či je např. někomu nepřeprodávají a ten si je pak vymáhá vlastním jménem (nejde o moc populární oblast pohledávek, jelikož většina takovýchto dluhů jde za osobami, na kterých si nikdo nic moc nevezme, ale zde je naopak pro Vás riziko, že jste zahraniční studentka a nikoliv místní bezdomovec).
Po právní stránce se tedy může stát, že jednoho dne v ČR proběhne exekuce pro takovouto pohledávku a v mezičase se dlužná částka zněkolikanásobí, ale neřeknu Vám, jestli je to pravděpodobné na 5 % nebo 95 %. Chcete-li mít klid, lze doporučit dluh uhradit.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.