exekuce a blokace účtů

Dotaz ze dne 9. 2. 2015 16:07.

Otázka

Dobrý den, byla stanovena exekuce na výživné, kterou provází blokace účtů. Částka určená exekutorem byla uhrazena, jak je to s odblokováním účtů? Když jsem tuto informaci zjišťovala v kanceláři exekutora, bylo mi řečeno, že dle nového zákoníku budu mít účty zablokované po dobu 5 let. To přeci nemůže být pravda? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

nevím jestli zde došlo k nějakému informačnímu "šumu" mezi Vámi a exekutorem, ale takto skutečně zní odpověď exekutora nesmyslně. Exekuce jako taková běží do doby, než je vymožena částka potřebná pro úhradu vymáhané pohledávky, jejího příslušenství včetně nákladů exekuce (takže někdy se skončení exekuce zdrží vyúčtováváním nákladů exekučního řízení), u výživného bývají někdy povinní zaraženi tím, že vedle dlužného výživného má být vymáháno i řádné výživné (to by bylo ovšem být zřejmé z exekučních dokumentů), takže exekuce neskončí po uhrazení dlužné částky, ale pokračuje i do budoucna, aby se zajistilo, že další dluh na výživném nebude vznikat a příslušná měsíční částka na výživné se bude strhávat průběžně tak, jak měla být dobrovolně placena.

Exekuce a jednotlivé její formy jsou pak dvě různé věci - pokud jde konkrétně o exekuci na účet (přikázání pohledávky z účtu u peněžního ústavu), tak ta má dvě základní fáze. V první fázi exekutor exekučním příkazem přikáže bance blokovat prostředky do určené částky. V této fázi se již vlastník účtu nedostane k prostředkům na účtu (není-li na účtu více než je třeba, respektive doposud nevyužil svého práva jednou si vybrat dvojnásobek životního minima jednotlivce), ale peníze, byť blokované zůstávají na jeho účtu. Tato fáze nemá v principu žádný časový limit a dlužník (v exekuci se používá termín povinný) ani nemusí vědět, že nějaká exekuce byla zahájena - lidově řečeno lze říci, že první fáze exekuce je "tajná" a slouží exekutorovi k tomu, aby dohledat a zajistil majetek použitelný pro úhradu vymáhané částky. Do druhé fáze se exekuce dostává poté, co exekutor povinného vyrozumí o exekuci a vyzve ho, aby během 30 dnů dobrovolně vymáhanou pohledávku včetně nákladů uhradil, či případně proti exekuci podal opravné prostředky. Po marném uplynutí této lhůty zašle exekutor vyrozumění příslušnému peněžnímu ústavu a ten odešle blokované prostředky na účet exekutora. Pokud zde byl dostatek prostředků, peněžní ústav splnil co mu exekutor ukládal a účet není dále blokovaný. Pokud na účtu dostatek prostředků nebyl, banka účet dále blokuje a přeposílá případné obdržené prostředky exekutorovi a to do doby než:

a) v součtu pošle částku, kterou dle příkazu poslat měla, b) jinak dojde ke skončení/zastavení exekuce (např. banka obdrží vyrozumění od exekutora, že exekuce skončila, jelikož zbytek pohledávky povinný uhradil v hotovosti v kanceláři exekutora), c) po šesti měsících sdělí, že na účtu není nic dalšího, co by mohla přeposlat.

Od blokace způsobené exekucí je třeba odlišit omezení dispozice s účtem, které nejsou dány exekučními předpisy, ale které plynou ze smlouvy o účtu, kterou má majitel účtu sjednaný s bankou (např. s je možné setkat s tím, že v případě exekuce banka na základě úvěrových podmínek blokuje vyšší částku, než jakou požaduje exekutor).

Osobně bych tudíž zřejmě zkusil znovu kontaktovat exekutora a zkusit zjistit, o jaký informační "šum" se jedná, respektive ho (pokud je skutečně vše uhrazeno včetně nákladů) oficiálně požádat, aby zrušil coby již zbytečný exekuční příkaz zaslaný peněžnímu ústavu, jelikož vzhledem ke stavu exekuce je další blokace účtu zbytečná. Je-li již exekuce skončená (uhrazeno, vyřešeny náklady), je v zásadě třeba "jen" rozeslat informaci o skončení exekuce.

V případě potřeby svůj dotaz doplńte (především o konkrétní informace o stavu exekuce) nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.

Souhlasím se vším