Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Exekuce na budoucí výživné
Otázka
Dobrý den, nevím, kam se obrátit. Syn přišel o zaměstnání a v této době platil výživné pouze částečně a jeho bývalá manželka podala žádost o exekuci na výživné, které syn nyní doplatil i s odměnou exekutorovi a advokátce. Od exekutora se mu poté dostalo vyjádření, že má odblokován účet, ale má stále exekuci na budoucí výživné, tudíž má výživné zasílat na účet exekutora i s odměnou pro exekutora. Napsal tedy žádost o zrušení exekuce na budoucí výživné, s tím však nesouhlasí jeho bývalá žena, přestože již syn zaměstnání má (doložil pracovní smlouvu). Syn má tedy hradit výživné a ještě o cca 1200 Kč více exekutorovi. Má vůbec toto oporu v zákoně? Není v rozporu se zákonem exekuovat výživné, které není dlužné? Co dělat, aby byla exekuce zrušena? S bývalou manželkou syna bohužel není vůbec řeč. Děkuji za jakoukoliv odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
pokud není výživné řádně placeno, může být skutečně nařízena exekuce nejen na do té doby nezaplacené výživné, ale i na výživné, které má být hrazeno v budoucnu. Lidově řečeno se zde vychází z toho, že na povinného zřejmě není spolehnutí a výživné by (z povahy věci) mělo být hrazeno včas, jelikož potřeby dítěte nepočkají až bude výživné zpětně vymoženo a tudíž je z hlediska společnosti adekvátní, aby se u "nespolehlivých" povinných zajistilo řádné budoucí hrazení výživného prostřednictvím exekuce.
Syn může, jak ostatně již zkoušel, žádat o zastavení exekuce a snažit se přesvědčit soud, že není důvod k obavám, že opět dojde k nehrazení výživného, poukazovat na problémy, které mu další vedení exekuce způsobuje atd., ale je na soudu, zda synovi uvěří a obavy matky dítěte bude požadovat za neodůvodněné, či mu věřit nebude, respektive dojde k závěru, že syn exekucí netrpí takovou újmou, aby to bylo neadekvátní prevenci rizika, že by dítě trpělo neplacením výživného.
Svébytnou otázkou ovšem je, zda-li je odpovídajících Vámi uváděných 1 200 Kč měsíčně na náklady exekuce. Máte nějaké bližší informace k tomu, jak si exekutor vypočítal svoji odměnu a určil náklady exekučního řízení?
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.