Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
exekuce přítele - chceme se vzít
Otázka
Dobrý den,
chceme se s přítelem vzít - on má exekuce z dřívějška, já mám dluhy - exekuce zatím ne. Oba jsme na hmotné nouzi a bydlíme v obecním bytě - nájem nedlužíme. Přítel podal žádost o insolvenci - zamítnuta... Tak a teď co můžeme udělat, jestli vůbec, než manželství uzavřeme? Doma máme starý PC, zapůjčetnou TV - na to je smlouva , stejně tak kytara. a jinak lednice stará, zařízení kuchyně patří obci.... Našla jsem Vaši odpověď na podobnou situaci. Tato je však z roku 2014.
Ptám se tedy aktuálně, je nějaká změna? Případně chystá/projednává se?
Velmi děkuji za Vaši odpověď a přeji krásný den!
S pozdravem
Odpověď
Dobrý den,
záleží na tom, čeho konkrétně chcete dosáhnout. Změny jsou - aktuálně se např. čeká, až vstoupí v účinnost novela, která zruší možnost postižení manžela povinného pro dluhy ve společném jmění manželů, bez toho, aby manžel povinného byl sám v exekuci (nebo šlo o exekuci na společný majetek), z dosavadního postihování příjmů manžela povinného zůstane jen možnost postižení účtu a to v rozsahu 1/2 prostředků (a i zde lze případně prokázat, že jde o hodnoty nesouvisející se SJM). Dále se řeší novela, která by konkrétně stanovila okruh nezabavitelných věcí (takže by např. do budoucna odpadly spory o zabavitelnost ledničky..) atd.
Z hlediska Vaší situace chce uvážit, zda-li by Vám vyhovoval zákonný režim společného jmění manželů, kdy mohou vznikat dluhy ve společném jmění, majetek se v zásadě nabýval do společného jmění a případný majetek ve společném jmění může být postižen jak pro společné dluhy, tak pro dluhy jen jednoho z manželů a to jak z doby před manželstvím (lze žádat omezení postižení na vypořádací podíl) tak z doby trvání manželství (zde lze žádat omezení postižení na vypořádací podíl pouze pokud druhý z manželů upozorní neprodleně poté, co se o existenci závazku dozvěděl, že ho druhý z manželů sjednal bez jeho vědomí či souhlasu), nebo byste raději hospodařili odděleně (každý měl vlastní dluhy a vlastní majetek). V druhém jmenovaném případě by bylo možné uzavřít u notáře tzv. předmanželskou smlouvu, které by pro účinnost vůči třetím osobám bylo třeba obratem nechat zapsat do seznamu vedeného notářskou komorou.
V případě potřeby svůj dotaz prosím doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.