vyplaceni podilu z dedictvi

Dotaz ze dne 30. 8. 2015 04:47.

Otázka

Dobry den, moje sestra mi stale dluzi podil z dedictvi, ktere bylo soudem urceno k vyplaceni do 31 brezna 2015, jedna se o byt a ten sestra prodala. mohu uplatnovat narok z prodleni? dekuji predem za odpoved.

Odpověď

Dobrý den,

z Vámi uvedených informací vyplývá, že na konci dědického řízení bylo vydáno usnesení, v rámci kterého byla upravena dohoda dědiců, která patrně zněla tak, že Vaše sestra zdědí nemovitost a současně jí vzniká povinnost Vás do výše Vašeho dědického podílu vyplatit. Současně si dovoluji dovodit, že toto rozhodnutí je již pravomocné (tj. buď proti němu nebylo podáno odvolání nebo již bylo vyřízeno) a vykonatelné (tzn. že povinnost, která byla v usnesení uvedena, nebyla ve stanoveném termínu splněna).

Výše uváděné rozhodnutí soudu pro Vás představuje exekuční titul, na základě kterého můžete svůj nárok vymáhat v exekučním řízení či výkonem rozhodnutí (jedná se o obdobu exekučního řízení. Výkon rozhodnutí však neprovádí exekutor, ale soudní vykonavatel, který je zaměstnancem soudu).

Zajímalo Vás, zda byste v této situaci mohl po Vaší sestře vymáhat kromě samotné pohledávky také zákonný úrok z prodlení. Obávám se, že odpověď na Vaši otázku není jednoznačná. Nepodařilo se mi bohužel dohledat rozhodnutí vyšších soudů, které by řešilo konkrétně tuto situaci. Domnívám se, že by bylo možné analogicky použít usnesení Nejvyššího soudu České republiky sp. zn. 20 Cdo 1719/2006, ze dne 29. 5. 2007. Z jeho obsahu mj. vyplývá: „Z uvedeného vyplývá, že úroky z prodlení soud přizná ve výroku svého rozhodnutí tak, že buď jejich výši přesně vyčíslí, nebo uvede jejich výši v procentech z jistiny a dobu, za kterou musí být v této výši zaplaceny. Uvedená doba (lhůta) je časovým úsekem, jenž musí být určitě vymezen počátkem i koncem. Ke splnění tohoto požadavku není nutné uvést konkrétní datum, dostatečně určitým je takový údaj, podle něhož lze v budoucnu rozhodný den spolehlivě určit – např. „do zaplacení“. V případě, že v rozhodnutí některý z uvedených údajů chybí a tento nedostatek nelze odstranit ani výše popsaným výkladem, pak uložená povinnost není konkretizována dostatečně určitě a takové rozhodnutí nelze vykonat.“

Ve světle výše citovaného rozhodnutí Nejvyššího soudu, je pravděpodobné, že vzhledem k absenci jakékoliv zmínky o úrocích z prodlení v usnesení z dědického řízení byste s požadavkem na úhradu úroku z prodlení v rámci exekučního řízení neuspěl.

To však neznamená, že byste je nemohl začít vymáhat soudně - tedy v rámci nalézacího řízení. V praxi by to znamenalo, že by bylo vhodné protistranu vyzvat k jejich uhrazení a současně ji upozornit, že v případě kdy nedojde k alespoň částečnému plnění (pokud jste ochoten akceptovat splátkový kalendář), budete nucen tuto pohledávku vymáhat soudně. Výzvu je vhodné zaslat doporučeně (kopii si ponechat). Případnou žalobu je možné podat nejdříve po uplynutí 7 dnů od odeslání výzvy. Rozhodně je na místě zaslání výzvy neopomenout, její absence by totiž znamenala, že Vám soud nemusí přiznat náhradu nákladů řízení. Jestliže by soud rozhodl ve Váš prospěch a protistrana stále neplnila svoji povinnost, i v této věci se pak můžete obrátit na soud či soudního exekutora.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová

Občanská poradna Společnou cestou

Souhlasím se vším