Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
exekuce
Otázka
Dobrý den, partnerovi se ozval soud, kdy bývalá přítelkyně v rámci svého rozvodu ho uvedla jako otce svého dítěte, soud probíhal pár měsíců. Partnerovi bylo stanoveno výživné i zpětně, které však nebyl schopen zaplatit, vzhledem k tomu, že byl dlouhodobě na neschopence po pracovním úrazu. Matka dítěte podala návrh na exekuci na plat z důvodu neplacení výživného. Partner je již zdráv a rád by nové zaměstnání,ale exekuce nepůsobí pro nového zaměstnavatele důvěryhodně.Za jakých podmínek je možné exekuci zrušit? Peníze na zaplacení celé částky dohromady nedáme. Je možno navrhnout soudu zrušení s tím, že bude platit formou splátkového kalendáře? Musí v tomto případě matka souhlasit se zrušením exekuce? Nebo jen ona může podat návrh na zrušení? Nebo soudu předložit oboustrannou dohodu o pravidelných splátkách?Jak na to? Děkuji předem za radu, jak postupovat.
Odpověď
Dobrý den,
z Vašeho dotazu není zřejmé, zda je dlužná částka na výživném vymáhána prostřednictvím soudu výkonem rozhodnutí nebo prostřednictvím soudního exekutora exekucí.
Pokud by šlo o výkon rozhodnutí, kdy matka dítěte podala k soudu návrh na výkon rozhodnutí srážkami ze mzdy povinného, lze tuto "exekuci" zastavit buď zaplacením celé dlužné částky, nebo pokud matka dítěte podá k soudu návrh na zastavení výkonu rozhodnutí anebo pokud je zde zákonný důvod pro zastavení a návrh podá Váš partner (např. může jít o situaci, kdy původní rozhodnutí bylo z nějakého důvodu zrušeno nebo kdy by byl partner nemajetný a nebyl by tu předpoklad, že se jeho situace zlepší). V dotaze uvažujete, že by partner předložil soudu dohodu o splátkách a žádal o zastavení výkonu rozhodnutí. Soud by v takovém případě výkon rozhodnutí zrušil opět jen na návrh matky dítěte.
Jde-li ve Vámi popsaném případě o exekuci prováděnou exekutorem, pak je na exekutorovi, jakým způsobem vymůže dlužnou částku, zda nařídí pouze jeden ze způsobů exekuce nebo zda jich nařídí více. Pokud však již nařídil exekuci srážkami ze mzdy, lze ji zastavit taktéž na návrh matky dítěte nebo na návrh povinného ze zákonem stanoveného důvodu. Bude-li matka s návrhem na zastavení souhlasit, exekutor nařízený způsob exekuce zastaví.
Nebude-li matka dítěte souhlasit se zastavením výkonu rozhodnutí nebo exekuce srážkami ze mzdy nebo nebude-li zde zákonný důvod pro jejich zastavení, pak výkon rozhodnutí nebo exekuce budou pokračovat dál.
Doporučovala bych partnerovi pokusit se domluvit s matkou dítěte na zastavení exekuce srážkami ze mzdy s vysvětlením, že je těžké najít zaměstnání, má-li nařízenou exekuci na mzdu. Zda na to matka dítěte přistoupí, je těžké odhadnout, je nutné brát na zřetel, že matka nemá žádnou záruku, že výživné bude plněno a spláceno.
Při komunikaci se zaměstnavateli lze také doporučit vysvětlit, za jakých okolností došlo ke vzniku dluhu (zpětné určení výživného v situaci, kdy byl klient v pracovní neschopnosti), kdy snad bude tato situace interpretována přece jen mírněji, než kdyby se partner nezodpovědně zadlužoval.
Dále se sluší dodat, že výše uvedené se vztahuje ke dlužnému výživnému - pokud by došlo k jeho uhrazení a exekuce dál běžela pro řádné výživné, bylo by možné zkusit požádat o zastavení výkonu či exekuce i proti vůli matky - bylo by na uvážení soudu, zda-li by uvěřil, že lze důvodně očekávat, že již bude otec dále řádné výživné hradit dobrovolně.
V případě potřeby je možné obrátit se osobně na kteroukoli občanskou poradnu a dotaz upřesnit.
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková
za Občanskou poradnu Společnou cestou