Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
exekuce na ucty manzelky
Otázka
Dobry den, chtel bych se zeptat,zdali ma exekutor pravo zablokovat manzekly ucty i pres to,ze mame sepsanou predmanzelskou smlouvu ze dne 2.6 2016 a platebni rozkaz byl soudem vydan v roce 2009. Jedna se o neprednostni vymahanou pohledavku. Dekuji
Odpověď
Dobrý den,
možné to bohužel je. Pokud vzniklo společné jmění manželů (SJM), má se za to, že i na účtu patřícímu jednomu z manželů je majetek spadající do tohoto společného jmění, což umožňuje vymáhat z těchto účtů i dluhy, které nespadají do SJM a povinným je druhý manžel. Předmanželská smlouva (např. zúžení společného jmění manželů) je vůči věřitelům účinná pouze pokud byla vložena do Seznamu listin o manželském majetkovém právu vedeném Notářskou komorou ČR PŘED vznikem předmětných závazků.
To, co může manželka udělat, je jednak požadovat jednorázově vyplacení částky do výše dvojnásobku životního minima (aktuálně 6 820 Kč, pokud takový zůstatek na účtu byl) a dále může u exekutora uplatňovat zastavení exekuce, co do svých prostředků. tj. takových, u kterých je schopna prokázat, že do společného jmění nepatří (např. příjmy z darů, dědictví), a pokud nejde o takové peníze, tak o takové prostředky, které by tvořily její podíl na společném jmění - tedy obvykle ve výši 1/2 zůstatku na účtě.
Dále doporučujeme řešit s bankou případné poplatky za účet, aby jí nenaskakovaly jako dluh v době, kdy jej není schopna používat - např. je hradit jiným způsobem.
S pozdravem,
Eva Samešová, Občanská poradna Společnou cestou