Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Nebezpečí exekuce na sídlo firmy v bytě
Otázka
Dobrý den, náš syn před několika lety založil s.r.o. se sídlem v našem bytě. Toto sídlo je od začátku jen formální, jelikož v té době tam měl trvalé bydliště a podnikal v pronajatých prostorách. Nyní u nás již cca 2 roky nebydlí a má trvalé bydliště na jiné adrese. Poslední dobou se mu však podnikání zřejmě nedaří, jelikož na naši adresu začaly chodit od různých firem výzvy k zaplacení dluhů a máme tedy obavy, že nám do bytu vtrhne exekutor. Syn s námi nekomunikuje, telefon nebere, ani neodpovídá na sms. Jak můžeme dosáhnout toho, aby bylo sídlo firmy v našem bytě zrušené nebo přesunuté jinam? Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
ke zřízení sídla kapitálové společnosti na určité adrese je nutný souhlas majitele příslušné nemovitosti. Tento souhlas lze vzít zpět a zpětvzetí doložit živnostenskému úřadu a rejstříkovému soudu. Na internetu lze dohledat i vzory formulářů k provedení tohoto právního úkonu. Ještě před tím je ale vhodné obrátit se na danou společnost, resp. její jednatele (zřejmě Vašeho syna) a vyzvat jej (pokud hrozí, že nebude výzvu respektovat, je lepší tak učinit doporučeným dopisem a uschovat si potvrzení o doručení nebo odmítnutí převzetí zásilky), aby provedl(i) změnu na rejstříkovém soudu v zápise sídla společnosti.
Chtěl bych Vás dále uklidnit v tom smyslu, že ani v případě, že by sídlo společnosti s ručením omezeným zůstala na Vaší adrese a došlo k exekuci, by exekutor nemohl exekuovat Váš majetek, nýbrž pouze majetek společnosti. Pokud se na této adrese žádný majetek společnosti nenachází, potom by u Vás nemohl nic zabavit. Pokud by se i přes tuto skutečnost o provedení exekuce na Váš majetek exekutor pokusil, vlastnictví věcí byste museli prokázat v případném exekučním řízení po podání návrhu (adresovanému exekutorovi) na vyškrtnutí věcí z exekuce, resp. návrhu vyloučení věci z exekuce (adresovanému exekučnému soudu).
S pozdravem Jan Petr Kosinka