Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
DPP - pokuty
Otázka
Dobrý den,
v roce 2016 jsem dostal 3 pokuty (v té době mi bylo 16-17let). Rodiče nám neplatili jízdné a pokuty jsem předal tátovi, který řekl, že je zaplatí. Dneska jsem byl na dp, kde mi bylo řečeno, že mám nezaplacené 3 pokuty, ale že už je to v rukou advokáta a u soudu. Žádný dopis mi nikdy nepřišel. Dluh činí necelých 7000Kč. Chci se zeptat, co se dá v takovém případě dělat? Když jsem v té době byl ještě nezletilý a rodiče sice brali přídavky, ale to nestačilo ani na jídlo, natož aby nám zaplatili jízdné.
Předem děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
i když jste byl v době jízd bez platného jízdního dokladu nezletilý, odpovědnost nesete Vy a přepravce může vymáhat dlužné jízdné s přirážkou a vzniklé náklady po Vás.
Doporučujeme proto začít komunikovat s Dopravním podnikem, vysvětlit svou situaci a situaci Vaší rodiny, a pokud možno zaplatit dluh ihned a nechat si potvrdit zaplacení dlužné částky. Nemáte-li dostatek finančních prostředků, můžete se domluvit na splátkovém kalendáři.
Dále je důležité zjistit stav soudního řízení, aby nebylo rozhodnuto o Vás bez Vás, abyste se mohl vyjádřit k vymáhané částce a případně usilovat o smír a/nebo o stanovení povinnosti zaplatit dlužnou částku ve splátkách. Doporučujeme tedy obrátit se na soud příslušný dle Vašeho trvalého pobytu a zjistit spisovou značku, která byla Vašemu řízení přidělena (v informační kanceláři soudu). Jakmile toto zjistíte, můžete požádat o nahlédnutí do spisu a zjistit potřebné informace (pro jakou částku jste žalován, kdy je nařízené jednání atd.). Důležité je se jednání zúčastnit. Pokud již však bylo rozhodnuto, pak je otázka, zda platně (k tomu bychom doporučovali obrátit se na nás nebo jinou občanskou poradnu).
Také je potřeba zkontrolovat si doručovací adresu, kam soud zasílá písemnosti. Soudy doručují na adresu trvalého pobytu. Pokud se na tomto místě nevyskytujete a bydlíte jinde, je třeba nahlásit soudu novou adresu pro doručování. Zároveň pro budoucí případy můžete kontaktní adresu zdarma ohlásit na obecním úřadě do evidence obyvatel (vedle adresy trvalého pobytu) - státní instituce (soudy, úřady, exekutoři apod.) Vám pak povinně budou doručovat na kontaktní adresu.
V případě potřeby je možné se na nás obrátit i telefonicky nebo osobně, případně i na jakoukoli jinou občanskou poradnu v místě Vašeho bydliště (kontakty naleznete na www.obcanskeporadny.cz).
S pozdravem
Kateřina Čočková
Občanská poradna Společnou cestou