Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
exekuce na účet třetí osoby
Otázka
Dobrý den! Moje kamarádka má dluh cca 82.000,- asi 2měsíce nazpět si našla přivýdělek a jelikož byla výplata možná pouze na ůčet tak poprosila svojí maminku a následně jí maminka na své jméno založila ůčet. peníze z brigády jí poslaly na tento účet a následně strhly. následně se na učtu objevila kolonka zablokovaná deponovaná částka mínus cca 80.000,- Chtěl bych se vás zeptat jak v takové situaci dál postupovat?! může to být dál vymáháno po její mamince(majitelce účtu) jak ještě bych měl asi uvést že zmíněny obnos z brigády byl jedinou položkou na účtu( žádné jiné příchozí ani odchozí platby) Mockrát vám děkuji za váš čas a odpověd!
Odpověď
Dobrý den!
Vážený pane, předně je třeba říci, že při exekuci na účet má povinný právo na výplatu dvojnásobku životního minima, tedy 6820 Kč. O to je potřeba požádat v bance, respektive vlastní-li účet pouze matka dlužnice, pak by měla požádat matka.
Za druhé platí, že není možné vést exekuci na jiný účet než účet povinného nebo jeho manželky.
Za třetí však platí, že pokud si někdo, kdo je v exekuci, nechá posílat peníze na cizí účet, mohlo by se takové jednání hodnotit jako trestný čin poškozování věřitele podle § 222 trestního zákoníku. Pokud by na účet byla zasílána již jen zbývající část mzdy, na kterou již byla provedena exekuce na mzdu, potom by se o žádný trestný čin jednat nemohlo.
A za čtvrté, pokud je exekuce vedena na účet matky povinné, může se jednat buď o protiprávní postup exekutora (potom je třeba podat návrh na částečné zastavení exekuce), nebo má Vaše kamarádka k účtu majetkové právo (spoluvlastník), nebo se ve skutečnosti jedná o exekuci pro dluh matky.
Exekutor může postihnout finanční prostředky dlužnice na účtu její matky prostřednictvím exekučního příkazu přikázáním jiné pohledávky. V takovém případě však nepostihuje matčin účet, ale nařizuje jí vydat dceřiny peníze.
Pokud byste potřeboval ještě další doplnění či upřesnění, můžete se na nás opět obrátit.
S pozdravem Jan Petr Kosinka