exekuce drazba zemřeleho

Dotaz ze dne 11. 3. 2020 22:47.

Otázka

Dobrý den, můj otec, který do úmrtí žil v Itálii, ponechal za sebou v ČR několik exekucí. Díky těmto exekucím se dostala do dražby polovina chaty zde v ČR, která byla součástí dědictví po otci, ale vše se stalo po jeho úmrtí a ještě před tím, než se zahájílo dědické řízení. Nyní je vlastníkem poloviny chaty můj strýc a druhé poloviny (poloviny po otci) cizí majitel.

Dá se v tomto případě ještě nějak bránit a chatu dostat zpět do rodinného majetku nebo případně napadnout nějakým způsobem rozhodnutí dražby?

Předem děkuji za jakoukoliv radu.

Odpověď

Dobrý den,

budu se snažit odpovědět na Vámi položený dotaz. V něm řešíte situaci, která nastala po smrti Vašeho otce. Konkrétně se jedná o to, že byla v exekuční dražbě prodána chata, kterou spoluvlastnil Váš otec. Zajímalo Vás, zda by bylo možné uplatnit nějakou formu obrany a zkusit získat chatu, resp. spoluvlastnický podíl, po otci do rodinného vlastnictví.

Ve svém dotaze neuvádíte, kde probíhalo dědické řízení po otci – tedy zda v Itálii nebo v České republice, ani zda jste byl jeho účastníkem (což však předpokládám, vzhledem k tomu že jste potomek zemřelého). Pokud by dědické řízení probíhalo v Itálii, spadalo by do režimu italského práva, které naše poradna neřeší. Obecně lze říci, že rozhodnutí z dědického řízení v jiné zemi EU by mělo být akceptovatelné i v jiných zemích, neznám však praxi a ani mechanismus dědického řízení podle italského práva. V případě že se jednalo o tuto variantu, doporučuji Vám situaci zkonzultovat s právníkem, který se specializuje na italské právo. Seznam právníků včetně jejich zaměření naleznete na stránkách České advokátní komory viz https://vyhledavac.cak.cz/ Konkrétně se jedná o položku 58 v seznamu zaměření.

Jako druhá možnost přichází v úvahu průběh dědického řízení v ČR. Uvedl jste, že otec měl na svoje jméno vedena exekuční řízení v ČR. Je tedy zřejmé, že exekuční řízení byla zahájena ještě před smrtí otce. Smrtí povinného (Vašeho otce) se dědické řízení nepřerušuje. Nicméně dle § 36 odst. 3 Exekučního řádu platí, že:"Proti jinému, než kdo je v rozhodnutí označen jako povinný, nebo ve prospěch jiného, než kdo je v rozhodnutí označen jako oprávněný, lze vést exekuci, jen jestliže je prokázáno, že na něj přešla povinnost nebo přešlo či bylo převedeno právo z exekučního titulu."

V případě smrti povinného lze nástupnictví v exekučním řízení prokázat pouze listinou vydanou notářem - tzv. usnesením o dědickém řízení, ze kterého mj. vyplývá, kdo se stal dědicem. Po právní moci usnesení o dědictví tedy soudní exekutor vydá usnesení o procesním nástupnictví dle § 107 odst. 1 o.s.ř. a pokračuje v provádění exekuce proti dědicovi zůstavitele.

Z druhé strany je potřeba počítat s tím, že někdy trvá poměrně dlouho, než se exekutor vůbec o průběhu dědického řízení dozví. V případě smrti je totiž nejprve kontaktována matrika, ta informuje soud a teprve ten ustanoví příslušného notáře, kterého pověří vedením dědického řízení. Vzhledem k tomu, že některé soudy bývají přetížené, může být doba od smrti zůstavitele do nařízené schůzky notáře (resp. jeho pracovníků) s vypravitelem pohřbu (což nemusí být nutně dědic) poměrně dlouhá. Není tedy vyloučeno, že opravdu v mezidobí mohlo dojít k prodeji spoluvlastnického podílu.

Pokud by se o dědickém řízení exekutor dozvěděl včas, měl by počkat ohledně dalších úkonů na vydání rozhodnutí o usnesení z dědického řízení a teprve poté, až bude jasno, kdo je nástupcem zemřelého povinného, pokračovat v exekuci. V případě, že by již byla rozjednána dražba, případně řešen rozvrh a bylo potřeba jednat rychle, měl by exekutor jednat s notářem o dalším postupu.

Je však potřeba si uvědomit, že i kdybyste se včas dostal Vy nebo jiný dědic do pozice povinného a stal se po jeho smrti účastníkem řízení, měl byste práva a povinnosti v daném řízení stejné jako měl Váš otec. Je otázkou, zda byste byl schopen vyplatit spoluvlastnický podíl, zda se jednalo o prodej, kde byl pouze jediný exekutor, nebo se jednalo o spoluvlastnický podíl, kde bylo vydáno několik exekučních příkazů na prodej spoluvlastnického podílu, tj. ve hře by bylo několik exekutorů, což znamená mnohem náročnější koordinaci a dohodu.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že pro odpověď na Vaše otázky je vhodné zjistit, jak probíhalo dědické řízení. Domnívám se, že je na místě požádat o nahlédnutí do spisu z dědického řízení po Vašem otci a také Vám doporučuji nahlédnout do exekučního spisu, který k dané exekuci vedl pověřený exekutor. Musel byste však prokázat, že jste byl dědicem v řízení po Vašem otci a de facto byste se stal jeho právním nástupem v dané exekuci.

Pokud budete chtít, můžete se na nás po zjištění dalších informací znovu obrátit. Můžete nás samozřejmě kontaktovat i v případě doplňujících i jiných dotazů.

S pozdravem a přáním hezkého dne,

Petra Skuhrová

Občanská poradna Společnou cestou

Souhlasím se vším