Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Změna smlouvy o nájmu na urnový hrob po mé zemřelé mamince
Otázka
Dobrý den, prosím o radu zda organizace, která má na starosti pohřebiště v Moravských Budějovicích má pravdu ve vztahu k NOZ ve věci změny smlouvy o nájmu urnového hrobu po mé mamince , která zemřela v roce 2006.
Moje zemřelá maminka před 8 lety měla pronajatý urnový hrob na pohřebišti v Mor. Budějovicích. Nyní jsem zjistila, že nájemní smlouva končí letos v červnu a , chtěla bych tuto smlouvu změnit na svoji osobu a v nájmu urnového hrobu pokračovat. Dědické řízení proběhlo v roce 2006, právní moc 01/2007, majetek nepatrné hodnoty, řízení zastaveno a nepatrný majetek zůstavitelkou zanechaný vydán mé sobě. V usnesení o dědictví není žádná zmínka o nájmu urnového hrobu.Nyní když jsem žádala Technické služby v Mor. Budějovicích o převod smlouvy na moji osobu, pracovnice této organizace tvrdí, že Smlouvu nelze změnou provest - prodloužit, desetiroční poplatek musím zaplatit a mám prý podle NOZ v dalších 10- letech provést nové dědické řízení ve vztahu na novou nájemní Smlouvu na moji osobu. Smlouvu uvedená organizace zatím neprodlouží , nevydá žádný doklad potřebný pro právo zaplatit další nájem . Prý měli v současné době školení k NOZ a takto to chtějí řešit a ne jenom u mé osoby. Jelikož nemám právní vzdělání a jsem již v důchodovém věku, prosím o Vaši radu v této záležitosti. Vím jen, že dřívější občansko-právní vztahy se mají řešit dřívějším OZ. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem
Odpověď
Dobrý den,
dotčená problematika ani tak nesouvisí s novým občanským zákoníkem, jako spíše se zákonem o pohřebnictví č. 256/2001 Sb. , kde v ustanovení § 25 odst. 6 najdeme, že je-li nájemcem hrobového místa fyzická osoba, přechází nájemné na její dědice. Problém v popsaném případě spočívá v tom, že dědické řízení bylo zastaveno pro nemajetnost a tudíž nebyla určena žádná osoba dědice, na kterou by dle citovaného ustanovení měl nájem hrobového místa přejít. Tyto situace byly problematické již i v minulosti. Lze skutečně doporučit, abyste se obrátila na soud, který pověřil notáře projednáním dědictví s "návrhem na dodatečné projednání dědictví" (jednoduchá osnova je k dispozici např. na http://www.notaris.cz/dokumenty-ke-stazeni.html) jelikož v předchozím řízení se nezjistilo, že zůstavitel vlastnil hrobové příslušenství a svědčila mu nájemní smlouva na hrobové místo (doložte potvrzením od hřbitovní správy).
Předpokládám, že v okamžiku, kdy doložíte od soudu (respektive jím pověřeného notáře), že jste dědičkou zesnulého, nebude mít hřbitovní správa žádný problém s přepsáním smlouvy na Vás. Rozhodnutí o dědictví má v principu zpětnou účinnost - dědičkou jste byla k okamžiku smrti zůstavitele, byť to bylo "úředně potvrzeno" až s několikaletým zpožděním a proto je oprávněný požadavek hřbitovní správy na úhradu poplatků za celé období (samozřejmě zde předjímáme výsledek dědického řízení - pokud byste se domnívala, že dědičkou nakonec nebudete, nemáte v principu důvod platit).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.