Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
posudek KPL
Otázka
Dobrý den, Jsem určitě ( bohužel před Vánočními svátky) v tíživé situaci, která se se sice může změnit, ale to již dojde k tříletému promlčení věci. KPL totiž neřešila všechny potencionální nemoci z povolání,nemoci v povolání vzniklé ani potencionální ohrožení NzP a svými "postupy" a pochybeními je jednoznačně jisté, že je nechtěla uznat již na počátku tzv.šetření, což můžu prokázat lékařskými zprávami. Promlčecí lhůta zřejmě uběhne k datu zamítnutí stížnosti Magistrátem. Jak lze tedy prodloužit promlčecí lhůtu,alespoň do doby kdy budu výdělečně činný, a jestliže pouze návrhem k soudu, jaká by měla být podstata věci? Chtěl bych, aby bylo provedeno skutečné odborné šetření nemocí a poškození zdravotního stavu popř. u jiné KPL. Nevím, zda je možné podat "jakousi žalobu" bez právního zastoupení a zda by se jí soud zabýval, popř. vydal příkaz k plnění... Děkuji za odpověď předem.
S pozdravem
Odpověď
Dobrý den,
k Vašemu dotazu mohu poukázat na ustanovení § 271t zákoníku práce, který stanoví následující: " Nepromlčují se práva zaměstnance na náhradu za ztrátu na výdělku z důvodu pracovního úrazu nebo nemoci z povolání nebo jiné škody nebo nemajetkové újmy na zdraví než z důvodu pracovního úrazu nebo nemoci z povolání a práva na náhradu nákladů na výživu pozůstalých. Práva na jednotlivá plnění z nich vyplývající se však promlčují.". Z tohoto ustanovení vyplývá, že nárok na náhradu za ztrátu na výdělku z důvodu nemoci z povolání se nepromlčuje, promlčují se však jednotlivé splátky tohoto nároku (v obecné promlčecí lhůtě 3 roky). Ostatní nároky na náhradu škody se promlčují (rovněž v tříleté promlčecí době).
Pokud nechcete nechat své nároky promlčet, je třeba k soudu doručit žalobu před uplynutím tříleté promlčecí lhůty (otázkou však je určení data jejího začátku). Žalobu je možné napsat jen v základních bodech s tím, že ji následně doplníte.
V situaci, kdy nemáte dostatek finančních prostředků na zaplacení si právního zástupce, je možné požádat soud o osvobození od soudních poplatků a ustanovení bezplatného právního zástupce. Tuto žádost je možné podat buď s podáním žaloby s tím, že bude žaloba doplněna ustanoveným právním zástupcem, nebo je možné ji podat ještě před podáním žaloby. Žaloba by pak byla sepsána právním zástupcem. O žádosti soud rozhoduje jednak z hlediska majetkové situace žadatele, jednak co do účelnosti poskytnout zástupce a co do žalovatelnosti uplatňovaného nároku.
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková
Občanská poradna Společnou cestou