Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
žádost o zkrácení výkonu trestu
Otázka
Dobrý den,
Ráda bych se zeptala kdy a jak se může zažádat o zkrácení dvouletého trestu za zpronevěru na polovinu. Zároveň je menší zádrhel v složce dotyčného, protože došlo k nedovolenému kontaktu s osobou zvenčí při úklidu venkovních prostor. Potřebuji příbuzného z vězení dostat po tomto prvním roce, jinak už nejspíš nevyleze. Do teď zhubnul 30kilo a teď během pobytu na samotce za nedovolený kontakt ještě dalších 5. Vše je způsobeno zdravotními důvody, které vězenská lékařka úplně ignoruje. Nedoržela ani paragraf trestního zákona, ve kterém se hovoří, že před pobytem na samotce musí být zdravotní prohlídka. Prosím poraďte mi kam se obrátit, případně jak napsat žádost tak, aby se odtamtud dostal teď po roce. Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
žádost o podmíněné propuštění z výkonu trestu odnětí svobody by si měl podat Váš odsouzený příbuzný. Neexistuje žádný závazný formulář či vzor, takže o podměné propuštění lze klidně žádat formou dopisu, nicméně by z tohoto dopisu mělo být jasné přinejmenším to, komu je dopis určen (okresnímu soudu, v jehož obvodu je vykonáván trest), kdo dopis posílá (jméno, přijmení, bydliště, rodné číslo) a čeho chce pisatel dosáhnout (podmíněného propuštění z výkonu trestu odnětí svobody na ..... let, k němuž byl odsouzen rozsudkem soudu ....., č.j. ........., ze dne ....... a k jehož výkonu nastoupil dne ........ do věznice .......).
V praxi je samozřejmě na místě v žádosti výslovně poukázat na existenci skutečností, které dosvědčují, že jsou splněny podmínky k podmíněnému propuštění (v závorkách jsou uvedeny mé komentáře):
1) vykonání stanovené části trestu (u "běžných" odsouzení 1/2 uloženého trestu), 2) odsouzený svým chováním a plněním povinností ve výkonu trestu prokázal polepšení (zde bude na místě vysvětlit, kázeňský trest a poukázat, že šlo o výjimečný prohřešek spáchaný z lidsky pochopitelných důvodů), 3) lze důvodně očekávat, že odsouzený po propuštění povede řádný život nebo soud přijme záruku za dovršení nápravy odsouzeného (odsouzený má zajištěné bydlení, vyřešenou práci, bude se vracet do slušného prostření atd.).
Neuškodí poukázat i na zhoršující se zdravotní stav - pokračování trestu by místo nápravy odsouzeného vedlo k jeho celkové lidské devastaci. Stejně tak může člověk apelovat na další skutečnost, jako je např. manželka s malými dětmi, která sama nezvládá domácnost atd.
K žádosti je vhodné přiložit písemnosti dosvědčující výše uvedené skutečnosti (např. příslib zaměstnavatele, že odsouzeného v případě podmíněného propuštění zaměstná).
Soud by měl o žádosti rozhodnout do 30 dnů, vyjma případů, kdy takovémuto rozhodnutí brání závažné důvody. Při rozhodování má samozřejmě zásadní význam zpráva podávaná z dotčené věznice, takže je otázkou, nakolik je taktické příliš upozorňovat na nedostatečnou zdravotní péči a poukazovat na pochybení jejího personálu. Tímto nechci zpochybňovat právo odsouzeného na nezbytnou zdravotní péči, ale chci upozornit na skutečnost, že stížnosti mohou vyvolat nepřátelský postoj personálu věznice, což se může ve výsledku odrazit v obsahu vyjádření k žádosti o podmíněné propuštění. Člověk by měl proto uvážit, co mu stojí a co nestojí za stížnost.
Na problematiku práv odsouzených osob se u nás specializuje Český helsinský výbor (http://www.helcom.cz/), se kterým můžete případně problematiku práv vězňů blíže konzultovat.
Doufám, že je pro Vás takováto odpověď obsahově dostačující a srozumitelná. V opačném případě svůj dotaz prosím doplňte či upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.