Výživné - stížnost na postup policie

Dotaz ze dne 13. 7. 2010 10:52.

Otázka

Dobrý den, biologický otec dluží na dceru výživné za rok a půl. Uprostřed dlužného období pobíral několik měsíců dávky hmotné nouze. Než začal tyto dávky pobírat, dlužil výživné za půl roku. Vím, že prostředky má. Pracuje však na černo a pobírání sociálních dávek je jeho životní styl. Podala jsem trestní oznámení, ale jednání policie mě velmi překvapilo. Tvrdí, že za období, kdy pobíral dávky hmotné nouze, výživné automaticky platit nemusí. Stále však odmítají říci, na základě jakého zákona nebo předpisu. Prý to už sami nevědí, mají těch papírů moc, prostě to takhle dělají. V trestním zákoně ani v zákoně o hmotné nouzi však o ničem takovém není ani zmínka. Policie mi o tom dokonce velmi dlouho odmítala vydat oficiální rozhodnutí.

U soudu na opatrovnickém oddělení mi potvrdili, že je stále v platnosti původní rozsudek. Žádnou žádost o snížení výživného si dotyčný nepodal, povinnost platit výživné stále trvá. Podle mě by ho policie měla stíhat za celé dlužné období. Podala jsem tedy v zákonné lhůtě stížnost na okresní státní zastupitelství. Za dva měsíce přišel dopis. Pouze pár řádků typu blabla....policie nijak nepochybila, policie dělá co může, policie je skvělá, a tak dál. Opět žádné vysvětlení, na základě jakého zákona nebo předpisu. Při osobním dotazu na tyto informace přímo na zastupitelství jsem byla šokována. Paní státní zástupkyně bohyně, já póvl z ulice, co si to vůbec dovoluji obtěžovat, na žádné informace nárok nemám.

Prosím o radu, jak to tedy s placením výživného po zmiňované období je, a zda mám nárok na informace na základě čeho policie v té záležitosti nic nedělá a státní zastupitelství to schvaluje. Já jsem pevně přesvědčena, že minimálně na informace nárok mám. Kde se jich ale dobrat? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

předpokládám, že ohledně spáchání trestného činu v období, kdy nebyl v hmotné nouzi, není ve věci sporu a řešíte pouze otázku, zda-li lze do spáchání činu započítat rovněž období, ve kterém otec dítěte pobíral dávky v hmotné nouzi. Upozornit musím rovněž na to, že z dotazu není možné vyčíst, v jaké fázi trestní řízení je a případně jakým způsobem bylo již ve věci rozhodnuto.

Na úvod je třeba upozornit na jednu skutečnost - orgány činné v trestním řízení nemohou přebrat občanskoprávní závěr, že otec byl v dotčenou dobu povinen hradit na výživném částku X Kč měsíčně. Obecně v trestném řízení platí, že nelze převzít odpověď na tzv. předběžné otázky od jiných orgánů, pakliže jde o posouzení viny obviněného. Orgány činné v trestním řízení musí tudíž samostatně posoudit na základě zákonných kritérií daných zákonem o rodině rozsah vyživovací povinnosti. Ve výsledku není nic zvláštního nebo výjimečného, pakliže zde existuje platný civilní rozsudek stanovující povinnost hradit výživné 4 000 Kč měsíčně, ale policie dojde k závěru, že vzhledem k aktuálním životním poměrům povinný dostál své povinnosti, pokud posílal 400 Kč měsíčně. Je vhodné vnímat civilní a trestní právo jako dva poměrně samostatné "světy", ve kterých může být pohled na "stejnou" věc dosti odlišný (civilní soud Vás odsoudí k náhradě škody za to, že jste někomu způsobila škodu na zdraví, trestní soud Vás osvobodí z obvinění z ublížení na zdraví na základě toho, že nelze doložit, že jste dotčený čin spáchala). Ve skutečnosti nejde o rozpor, ale o důsledek toho, že pro trestní právo jsou významné odlišné aspekty a procesně se použijí jiné principy, nicméně toto by vyžadovalo podrobnější právněteoretický rozbor, ke kterému zde není prostor ani důvod.

Nyní tedy k tomu, zda-li je na místě (bez ohledu na to, co stanoví civilní rozsudek) automaticky předpokládat, že v době pobírání dávek v hmotné nouzi není možné tento trestný čin spáchat. Zde existuje vzhledem k soudní judikatuře vcelku jasná odpověď, že samotné zjištění absence dostatečných příjmů k takovémuto závěru nedostačuje (nemohu bez znalosti spisového materiálu posoudit, nakolik se Policie ČR a dotčené státní zastupitelství skutečně omezelo pouze na zjištění této skutečnosti). To lze doložit pestrou a ustálenou judikaturou Nejvyššího soudu České republiky (z nedávné doby např. rozhodnutí sp. zn. 7 Tdo 946/2009). Orgány činné v trestním řízení by měli zkoumat celkovou situaci povinného, přičemž v judikatuře se mimo jiné soustavně poukazuje na to, že mají být zkoumány důvody nezaměstnanosti (zda např. bezdůvodně neukončil zaměstnání) i možnost získání nového zaměstnání (dotaz na místně příslušný úřad práce). Pokud by se např. došlo k závěru, že se dotčený úmyslně práci vyhýbá, nelze vyloučit ani překvalifikování trestného činu z prvního odstavce (neplnění vyživovací povinnosti) na druhý odstavec (vyhýbání se vyživovací povinnosti) s vyšší trestní sazbou. Zopakovat zde lze i to, že pro trestní odpovědnost není rozhodující výživné stanovené civilním soudem co do výše i druhu, takže si lze představit i prověřování možnosti, zda-li povinný neměl možnost plnit výživné alespoň v naturální podobě (přímá péče o dítě, hlídání dítěte, pomoc s pracemi v domácnosti atd.).

Shrnu-li výše uvedené, tak pokud opravdu policie přestala zjišťovat další okolnosti v okamžiku, kdy zjistila, že dotčený pobírá dávky v hmotné nouzi, není její postup v souladu s judikaturou Nejvyššího soudu ČR vztahující se k aplikaci ustanovení o trestném činu zanedbání výživy. Pakliže takovýto postup byl schválen státní zástupkyní (z hlediska věcné příslušnosti šlo zřejmě o okresní, v Praze obvodní či v Brně městskou státní zástupkyni), je možné podat podnět v rámci tzv. dohledu nad činností státního zastupitelství.

Státní zastupitelství je hierarchický orgán, který má z hlediska vztahů nadřízenosti a podřízenosti blíže k policii než k soudní soustavě, což znamená, že "řadový" státní zástupce musí poslouchat jak pokyny tzv. vedoucího státního zástupce, tak pokyny nadřízeného státního zastupitelství (což v daném případěd bude krajské státní zastupitelství, respektive u Prahy městské státní zastupitelství) a to se radši již nebudu rozepisovat o tzv. pokynech obecné povahy, kterými řídí celou soustavu Nejvyšší státní zástupkyně. I v situaci, kdy není k dispozici opravný prostředek, nic nebrání člověku podal podnět k výkonu dohledu nad činností zástupce X, ve věci Y, jelikož se domníváte, že z těch a těch důvodů měla státní zástupkyně policejnímu orgánu přikázat prověřit skutečností nasvědčujících tomu, že trestný čin byl spáchán i v dotčených měsících. Vzhledek k struktuře dohledu neuškodí, pakliže podnět podáte v kopii jak k rukám vedoucího státního zástupce dotčeného okresního/obvodního/městského státního zastupitelství, tak na adresu nadřízeného krajského/městského zastupitelství.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším