Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Žádost o navrácení řidičského prukazu po pulce trestu.
Otázka
Dobrý den prosím o radu.Chci zažadat o navracení ŘP za pulku trestu,je prosím vas lepsí donest žadost osobne na danny uřad (jestli to má vliv na rychlost vyřízení)nebo podat poštou?Kolik dní ma uřad na vyřízení (odpoved)na mou žádost?jak má taková žadost vypadat?Je na to nejaky predepsaný formulař nebo lze napsat i doma ?Děkuji předem mnohokrát za odpověd
Odpověď
Dobrý den,
pokud Vám byl v rámci trestního řízení uložen trest zákazu řízení, rozhoduje o podmíněném upuštění od výkonu zbytku trestu zákazu činnosti soud dle ust. § 90 trestního zákoníku. Předpokladem je skutečnost, že jste v době výkonu trestu způsobem svého života prokázal, že dalšího výkonu trestu není třeba, anebo jestliže soud přijme záruku za dovršení Vaší nápravy. Jde pouze o podmíněné upuštění od zbytku trestu, takže soud stanoví zkušení dobu až na pět let (minimálně na tak dlouho, jak dlouho měl trvat zbytek trestu), během které musíte opět prokázat, že vykonání zbytku trestu skutečně nebylo třeba.
Po procesní stránce nás trestní řád v ustanovení § 350 odkazuje mimo jiné na ustanovení § 333 odst. 1 podle kterého má soud rozhodnout o žádosti do 30 dnů od jejího doručení soudu, ovšem pouze pokud tomu nebrání "důležité důvody". To v praxi může znamenat, že si ve skutečnosti na rozhodnutí soudu počkáte znatelně déle. Soud si musí vyžádat podklady o tom, jak jste se v průběhu výkonu trestu choval, takže vyřízení může trvat přes dva měsíce a není důvod propadat panice, pokud uplyne výše uvedená lhůta 30 dnů a nikdo se Vám neozve (v praxi má rozhodující význam vytíženost příslušného soudu a rychlost reakce zúčastněných úřadů).
Nejde-li o situaci, kdyby šlo o "trest" v pravém smyslu (trest ukládaný v trestním řízení), ale o zákaz řízení uložený v přestupkovém řízení (zde se nemluví o trestech, ale sankcích - vím, že jde o právní slovíčkaření, ale pomáhá nám to určit, jestli se bavíme o trestním nebo přestupkovém řízení) je situace obdobná (taktéž se zkoumá Vaše dosavadní chování). Nepostupujeme zde pak samozřejmě podle trestních předpisů, ale podle zákona o přestupcích (ust. § 14 odst. 3), přičemž zde již jde skutečně o upuštění od zbytku trestu a nikoliv "pouze" o podmínění upuštění od zbytku trestu. V řízení o přestupcích se v případě, kdy zákon o přestupcích nestanový jinak použije správní řád, takže by mělo být rozhodnuto ve lhůtě 30 dnů, ale opět existuje řada skutečností, pro které je možné tuto lhůtu překročit (lhůta se např. prodlouží až o 30 dnů, jestliže je zaptřebí nařídit ústní jednání, místní šetření, nebo je třeba někoho předvolat či předvést, do lhůty se také nepočítá doba nezbytná k získání údajů z úřední evidence..).
Ani v jednom případě není žádný zákonem stanovený formulář, který byste musel k podání návrhu použít, i když obce někdy vydávají vlastní formuláře za účelem zjednodušení postupu, takže se můžete zkusit podívat na www stránky svého obecního úřadu, či respektive se zajít na případný formulář zeptat.
Vzory najdete např. na:
http://www.trestni-rizeni.com/dokumenty/zadost-o-podminene-upusteni-od-zbytku-zakazu-cinnosti-vzor (trestní řízení)
http://www.olomouc.eu/phprs/view.php?cisloclanku=2009041501 (správní řízení - verze města Olomouc, vybral jsem tento odkaz, jelikož se zde věnují i dalšímu postupu - samotné žádosti o vrácení ŘP).
Tak či onak vždy platí, že žádat o navrácení ŘP je možné teprve poté, kdy Vám příslušný orgán upustí od zbývající části zákazu řízení. Jde-li snad ještě o jinou situaci, upřesněte prosím svůj dotaz.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.