promlčení trestu k výkonu OPP

Dotaz ze dne 18. 11. 2010 15:03.

Otázka

Dobrý den, byl jsem odsouzen k výkonu trestu OPP v délce 400 hodin a to okresním soudem v roce 2003. Až do dnešního roku soud ani jiný ůřad neučinil žádné kroky k tomu ,abych trest mohl vykonat až letos mi přišlo předvolání na PMS.Můj dotaz zní zda-li se na můj případ vztahuje §68 o promlčení. Po celou dobu proti mně nebylo vedeno žádné jiné řízení,vedu bezůhoný život,žiji na jedné adrese.

Děkuji za odpověd

Odpověď

Dobrý den, odpovídám na Váš dotaz, ve kterém sdělujete, že jste byl odsouzen k výkonu trestu obecně prospěšných prací. Zároveň zmiňujete, že soud o tomto rozhodl v roce 2003. Jak jsem pochopila tak doposud jste uložený trest obecně prospěšných prací nevykonal. Promlčení výkonu trestu upravuje v § 94 zákona č. 40/2009 Sb. Trestního zákona, ve "starém trestním zákonu" se jednalo o Vámi zmiňovaný § 68. Pro úplnost dodávám, že obsah těchto dvou § zůstal téměř totožný. Jeho znění zde přikládám: "Uložený trest nelze vykonat po uplynutí promlčecí doby, jež činí a) třicet let, jde-li o odsouzení k výjimečnému trestu, b) dvacet let, jde-li o odsouzení k trestu odnětí svobody převyšujícímu deset let, c) deset let, jde-li o odsouzení k trestu odnětí svobody nejméně na pět let, d) pět let při odsouzení k jinému trestu. (2) Promlčecí doba počíná právní mocí rozsudku a při podmíněném odsouzení nebo podmíněném propuštění právní mocí rozhodnutí, že se trest vykoná. (3) Do promlčecí doby se nezapočítává doba, po kterou nebylo možno trest vykonat proto, že se odsouzený zdržoval v cizině, vykonával ochranné léčení ústavní nebo zabezpečovací detenci nebo byl na něm vykonáván jiný trest odnětí svobody. Pokud jde o peněžitý trest, zákaz činnosti, zákaz pobytu, zákaz vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce zákaz činnosti, peněžitý trest, trest zákazu pobytu a vyhoštění, do promlčecí doby se nezapočítává též doba, po kterou byl na odsouzeném vykonáván trest odnětí svobody. (4) Promlčecí doba se přerušuje, a) učinil-li soud opatření směřující k výkonu trestu, o jehož promlčení jde, nebo b) spáchal-li odsouzený v promlčecí době trestný čin nový, na který trestní zákon stanoví trest stejný nebo přísnější. (5) Přerušením promlčecí doby počíná nová promlčecí doba." Vzhledem ke změně v legislativě přikládám odkaz na kterém naleznete zákon č. 140/1961 Sb. "starý" trestní zákon: http://business.center.cz/business/pravo/zakony/trestni_zakon/cast1h5.aspx

Jestliže tedy soud skutečně po celých 7 let neučinil opatření směřující k výkonu trestu, o jehož promlčení jde tzn. že Vás po celých 7 let nekontaktoval pracovník PMS tzn. Vy jste tedy neměl pokyny k výkonu uloženého trestu. A zároveň jste nespáchal jiný trestný čin, domnívám se, že by měl být Vám uložený trest dle § 94 odst. 1 písm. d) Zákona č. 40/2009 (dle staré úpravy dle § 68 odst. 1, písm. d) zákona č. 140/1961 Sb.) již promlčen.

V tuto chvíli bude vhodné se na jednání s pracovníkem Probační a mediační služby dostavit. Následně je potřeba poukázat na výše zmíněný §. Na základě promlčení výkonu trestu zaniká povinnost ho vykonat.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete kdykoliv znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Křížová

Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším