Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Kdy můžu podat trestní oznámení za neplacení výživného?
Otázka
Dobrý den, můj bývalý manžel mi neplatí vyživné na děti 1500kč měsíčně,ale je pravdou že třeba někdy zaplatí 50kč na ditě a nebo uděla nakupy.Když na něj podám trestne oznamení tak behem tydne vše uhradí ale opet pak zase neplatí.Chtěla jsem se zeptat když ex.manžel v prosinci zaplatiul 100kč na obě děti zda mohu v unoru na nej podat trestne oznameni a nebo musim čekat 4měsice jak to bylo doposud.Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
na Vašem místě bych se rozhodně ohradil (stížnost na státní zastupitelsví), pokud by policista odmítl či odložil Vaše případné trestní oznámení na základě "logiky", že otec dětí nesmí po dobu delší čtyř měsíců zaplatit ani korunu. Takováto úvaha je totiž naprosto absurdní a v zásadě by umožňovala, aby se povinný úhradou celkem 4 Kč ročně vyhnul riziku trestní odpovědnosti.
Orgány činné v trestním řízení si musí udělat názor ohledně možnosti otce hradit výživné (z hlediska trestního práva není podstatné, jaké výživné určil poslední rozsudek opatrovnického soudu, ale jaké výživné otec fakticky může hradit) a částku, ke které dojdou, srovnat s tím co hradil. O trestní odpovědnosti můžeme uvažovat, pokud otec dluží více než čtyřnásobek této částky (samozřejmě je rozdíl, jestli tento dluh je "nastřádaný" za 15 let nebo za posledních 5 měsíců).
Zjednodušeně a prakticky: těžko odhadnete, zda orgány činné v trestním řízení budou či nebudou považovat za nutné vyjít z jiné částky, než jakou určil soud, takže si situaci zjednodušte a vycházejte z částky určené soudem. Pokud dlužná částka překročí čtyřnásobek stanoveného výživného, podejte trestní oznámení a nechte na nich, ať Vám případně písemně vysvětlí, proč o trestný čin nešlo (trestní oznámení podejte bez ohledu na případný protichůdný názor službu konajícího policisty - pokud skutečně nejde o trestný čin, je na nich, aby o tom písemně rozhodli a své rozhodnutí si dokázali obhájit u dozorujícího státního zástupce).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.