odškodnění za vraždu

Dotaz ze dne 3. 11. 2012 17:18.

Otázka

Dobrý den,

před šesti lety nám někdo zavraždil našeho tehdy 22letého syna, který s námi žil ve společné domácnosti. Policie nic nevyšetřila a případ odložila. Chci se zeptat, jestli když není znám pachatel máme nárok na nějaké odškodnění. Nikde na internetu jsem nic nenašla , jen že je nárok na odškodnění v případě dopravní nehody nebo když je znám pachatel. Ministerstvo spravedlnosti něco vyplácí , ale jen do jednoho roku od události. Ale my jsme pořád věřili , že policie něco vypátrá.

Nemůžeme se smířit s tím , že kdesi žije někdo ,kdo má na svědomí smrt našeho syna a náš zničený život. Vím , že peníze nám syna nevrátí, ale štve nás ,že jsme bez syna a policie nic nevyšetřila.

M.

Odpověď

Dobrý den,

předně je nám moc líto, co se stalo a jak situace dopadla.

Ministerstvo spravedlnosti vyplácí peněžitou pomoc obětem trestných činů. Za oběť se podle zákona č. 209/1997 Sb. považuje i "osoba pozůstalá po oběti, která v důsledku trestného činu zemřela, byla-li rodičem, manželem nebo dítětem zemřelého a současně v době jeho smrti s ním žila v domácnosti, nebo osoba, které zemřelý poskytoval nebo byl povinen poskytovat výživu". Žádost o poskytnutí pomoci lze podat u Ministerstva spravedlnosti nejpozději do jednoho roku ode dne, kdy se oběť dozvěděla o škodě způsobené trestným činem, jinak právo zaniká. V dotaze píšete, že se událost stala již před 6 lety. Pokud tedy o smrti Vašeho syna víte již od začátku, pak nárok na peněžitou pomoc zanikl. Pokud jste se o smrti syna dozvěděli maximálně před jedním rokem, pak byste mohli požádat o peněžitou pomoc.

Příznivější zprávy bohužel nemáme. Pokud byste potřebovali jinou pomoc v souvislosti s touto nešťastnou událostí, existuje specializovaná poradna pro oběti trestných činů, a to Bílý kruh bezpečí.

S přáním všeho dobrého

Kateřina Čočková

za Občanskou poradnu o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším