jaky trestny cin,ceka toho,kdo padelal muj podpis?

Dotaz ze dne 16. 12. 2013 21:34.

Otázka

Dobrý den,

chtěla bych se prosim zeptat, co delat a jestli podat trestni oznameni,jestlize nekdo mi zfalsoval muj podpis?situace je takova...pracovala jsem v jedne firme a moje sestra take,ale nemame moc dobre vztahy..dala jsem vypoved a odjela pryc a tento mesic mela prijit vyplata..resp. v patek neprisla ani dnes..tak jsem volala do agentury a tam mi rekli ze probehla zmena meho uctu,ale ja nic nezmenila..poslala mi ta pani z agentury kopii se zmenou a nejaky podpis ale muj to neni a nechala si to poslat na nejaky ucet moji vyplatu..jedna se o trestny cin?je mozne se penez domahat?

dekuji za Vasi odpoved

S pozdravem

Odpověď

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že v principu nemůžete dopředu vědět, kdo se dopustil padělání Vašeho podpisu a nevíte o čí účet jde, lze doporučit podat trestní oznámení na neznámého pachatele s tím, že neznámá osoba padělala Váš podpis na listině, kterou pak zaslala Vašemu zaměstnavateli, aby ze zaměstnavatele vylákala vyplacení mzdy v částce .... Kč. K podání trestního oznámení by bylo vhodné od zaměstnavatele zajistit doklad o vyplacení dotčené částky na dotčený účet a listinu, na základě jejíhož předložení výplatu provedl (pokud ji nebude chtít vydat, vyžádá si ji následně přímo Policie ČR). Pro orgány činné v trestním řízení není problém následně vysledovat majitele účtu i když samotného padělatele nemusí být možné zjistit (je relativně jednoduché posoudit, zda-li jde o Váš podpis, ale určit padělatele může být nemožné). Lze rovněž při podání trestního oznámení žádat, aby se dotčená částka na účtu zablokovala (ustanovení § 79a trestního řádu) jelikož jde o částku získanou zřejmě z trestné činnosti.

Nelze jednoznačně poradit co do toho, zda-li by bylo vhodné nejprve zkusit věc vyřešit domluvou se sestrou, vůči které máte podezření - je možné, že by Vám peníze raději vrátila, aby se vyhnula trestnímu stíhání, ale také se může stát, že si bude věřit, že jí Policie nedokáže s paděláním spojit a čas využije k tomu, aby nechala "bílého koníčka" peníze z účtu vybrat (je také možné, že peníze na účtu dávno nejsou).

Co se týče trestní sazby, záleží na výši škody i dalších skutečnostech. V rámci sazby se pak konkrétní výše trestu ukládá jednak podle závažnosti daného konkrétního činu a dále také podle osoby pachatele (jiný trest čeká prvotrestaného a jiný recidivistu, u kterého je již zřejmé, že ho mírnější a alternativní tresty nejsou schopny odradit od dalšího páchání trestní činnosti).

Samozřejmě nelze vyloučit ani postup mimo trestní právo - zaměstnavatel se může obrátit na banku s tím, že mzda byla poukázána na jiný účet než na jaký měla být zaslána a že chce vůči majiteli účtu uplatnit právo na vydání bezdůvodného obohacení, banka následně kontaktuje majitele účtu a umožní mu, aby peníze "dobrovolně" vrátil. Pokud tak neučiní, sdělí žadateli údaje o majiteli účtu, aby měl identifikační údaje potřebné k zaslání předžalobní upomínky a následné podání žaloby na vydání bezdůvodného obohacení.

Vzhledem k tomu, že u zaměstnavatele již nepracujete a zřejmě pro Vás nemá zas až tak zásadní význam, jaké budete mít s bývalým zaměstnavatelem vztahy (byť někdy to může být velice podstatné, pakliže pracujete na pozicích, kdy lze očekávat, že budoucí zaměstnavatelé si vyžádají reference), můžete v principu výše uvedené nechat na zaměstnavateli s tím, že zaměstnavatel nesplnil svoji povinnost vyplatit Vám mzdu a jde k jeho tíží, pakliže se stal obětí podvodu a vyplatil mzdu na jiný účet, než jaký jste si ujednali pro účely výplaty.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším